Zdrowie

Badania na pasożyty – profilaktyka i diagnostyka laboratoryjna chorób pasożytniczych

Published on

Choroby pasożytnicze mogą wywoływać uciążliwe dolegliwości pokarmowe. Ich skuteczne leczenie zależy od prawidłowego rozpoznania choroby, które jest możliwe poprzez wykonanie badań laboratoryjnych w kierunku obecności danych pasożytów. W niniejszym artykule pokrótce omawiamy najczęściej występujące choroby pasożytnicze, a także podpowiadamy, jakie badania należy wykonać w celu ich rozpoznania i jak prawidłowo się do nich przygotować.

Najczęstsze choroby pasożytnicze

Wśród najczęściej występujących chorób pasożytniczych możemy wymienić lambliozę (giardiozę), wywoływaną przez pierwotniaki Giardia lamblia, owsicę, wywołaną przez owsiki, oraz zakażenie glistą ludzką. Do zarażenia najczęściej dochodzi drogą pokarmową. Dlatego w ramach profilaktyki należy dokładnie myć owoce i warzywa, unikać picia wody z nieznanych źródeł, a także dbać o higienę rąk.

Choroby pasożytnicze najczęściej objawiają się poprzez dolegliwości ze strony układu pokarmowego, np. biegunki, wzdęcia, bóle brzucha, nudności, wymioty, tłuszczowe stolce czy brak apetytu. U zakażonych może dochodzić także do spadku masy ciała. Rzadziej występują dolegliwości w obrębie innych układów, np. astma oskrzelowa, wysypka na skórze czy niedokrwistość. W przypadku owsicy charakterystycznym objawem jest świąd w okolicach odbytu.

Jakie badania wykonuje się w ramach diagnostyki chorób pasożytniczych?

Podstawą w diagnostyce chorób pasożytniczych są badania na pasożyty wykonywane z kału. Badaniem przesiewowym jest badanie mikroskopowe kału, które należy wykonać trzykrotnie. Diagnostyka ukierunkowana na konkretne choroby pasożytnicze może obejmować różne inne badania.

  • W rozpoznaniu owsicy pomocne okazuje się badanie wykonywane z wymazu okołoodbytniczego.
  • Lamblioza może zostać rozpoznana m.in. po wykonaniu testu immunochromatograficznego, który polega na jakościowym wykrywaniu antygenów Giardia lamblia w kale.
  • W diagnostyce zakażenia glistą ludzką dodatkowo pomocne może być wykrywanie we krwi przeciwciał IgE swoistych przeciw temu pasożytowi.

Wskazania do badań w kierunku chorób pasożytniczych

Wskazaniami do wykonania badań na pasożyty są charakterystyczne objawy. W przypadku ich wystąpienia należy skonsultować się z lekarzem i wykonać zalecone przez niego badania.

Jak przygotować kał do badania na pasożyty?

Próbkę kału do badań na pasożyty należy przygotować w jednorazowym pojemniku z apteki. Kał należy oddać do czystego naczynia, a następnie pobrać próbki z trzech różnych miejsc za pomocą dołączonej do pojemnika łopatki. Łączna wielkość próbki powinna przypominać orzech włoski. Badanie należy wykonać w czasie stosowania swojej normalnej diety. Próbkę należy zabezpieczyć i jak najszybciej dostarczyć do laboratorium.

Gdzie wykonać badania na pasożyty?

W celu zdiagnozowania chorób pasożytniczych można skorzystać z oferty ALAB laboratoria. Diagnostyka obejmuje szeroki zakres badań na pasożyty, w tym lamblie, owsiki czy glistę ludzką, a także inne pasożyty wywołujące choroby. Wybrane badania można zakupić online na stronie ALAB laboratoria. Próbki kału należy zostawić w wybranym Punkcie Pobrań, których na terenie niemal całej Polski znajduje się obecnie ponad 600. Wyniki swoich badań można odebrać wygodnie online.

Click to comment

Exit mobile version