News

Żałoba w TVP. Nie żyje Maria Osterwa-Czekaj 

Published on

Odeszła w wieku 83 lat Maria Osterwa-Czekaj, znana dziennikarka związana przez lata z krakowskim ośrodkiem Telewizji Polskiej, a także aktywna działaczka społeczna. O jej śmierci poinformowano na stronie Filmu Polskiego.

Odeszła Maria Osterwa-Czekaj

Maria Osterwa-Czekaj urodziła się 26 października 1942 roku w Krakowie jako córka znanego aktora i reżysera, Juliusza Osterwy. Na chrzcie nadano jej imiona Maria Taddea Dorota, jednak w rodzinie nazywano ją pieszczotliwie „Matadorkiem”. Była wnuczką księcia Pawła Jana Sapiehy, brata kardynała Adama Sapiehy, oraz Matyldy Windisch-Graetz.

Swoją edukację muzyczną rozpoczęła w szkole podstawowej w Krakowie, gdzie uczyła się gry na wiolonczeli. Następnie kontynuowała naukę w Liceum Sióstr Niepokalanek w Szymanowie. Choć przez dwa lata studiowała architekturę na Politechnice Krakowskiej, ostatecznie ukończyła Wydział Form Przemysłowych na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Po studiach pracowała na ASP jako asystentka prof. Andrzeja Pawłowskiego, z którym współpracowała do 1981 roku.

W 1966 roku Maria Osterwa-Czekaj wyszła za mąż za architekta Jacka Bronisława Czekaja. Z tego związku przyszło na świat dwoje dzieci: syn Jakub Krzysztof, urodzony 4 czerwca 1968 roku, oraz córka Matylda Maria, która przyszła na świat 5 czerwca 1972 roku.

ZOBACZ TAKŻE: Nie żyje Bogumiła Wander! Legenda Polskiej Telewizji zmarła po walce z chorobą

Swoją karierę zawodową związała z krakowskim oddziałem Telewizji Polskiej, gdzie przez wiele lat pracowała jako dziennikarka i reżyserka filmów dokumentalnych. Jej dorobek obejmuje między innymi scenariusze i reżyserię filmów dokumentalnych „Wierzyć w pamięć” oraz „Człowiek, który znał Edith Stein”, oba zrealizowane w 1994 roku. Ponadto brała udział w tworzeniu filmu „Orlęta” z 2002 roku.

Zaangażowanie w działalność społeczną

Oprócz kariery zawodowej, Osterwa-Czekaj była także aktywnie zaangażowana w działalność społeczną i polityczną. W czasie stanu wojennego wspierała podziemną działalność „Solidarności” w Hucie im. Lenina oraz współpracowała z „Bunkrem” w kościele w Mistrzejowicach, gdzie pomagała w wydawaniu podziemnych druków i organizowaniu wizyt zagranicznych dziennikarzy i gości.

Po zakończeniu pracy w telewizji, do 2011 roku pełniła funkcję zastępcy prezesa zarządu Fundacji Książąt Czartoryskich. Z funkcji tej została odwołana 13 lipca 2011 roku przez księcia Adama Karola Czartoryskiego, fundatora i prezydenta Rady Fundacji.

Jej zaangażowanie w życie społeczne i polityczne nie zakończyło się na działalności w stanie wojennym. W 1989 roku brała aktywny udział w organizacji kampanii wyborczej Komitetu Obywatelskiego NSZZ „Solidarność”. W latach 1990-1991 wspierała rozwój samorządności, kierując Biurem Kongresowym Urzędu Miasta Krakowa. Śmierć Marii Osterwy-Czekaj to wielka strata dla krakowskiej społeczności, która zapamięta ją jako zaangażowaną i oddaną działaczkę oraz utalentowaną dziennikarkę.

Źródło: filmpolski.pl / Facebook

Click to comment

Exit mobile version