News
Nie żyje legendarny polski dziennikarz TVP
Polska kultura filmowa pogrążyła się w żałobie po śmierci Janusza Gazdy. 17 grudnia 2024 roku odszedł wybitny krytyk filmowy, dziennikarz i twórca, który przez dziesięciolecia miał olbrzymi wpływ na rozwój rodzimej kinematografii. W wieku 90 lat zakończył swoje życie człowiek, który pozostawił po sobie ogromny dorobek artystyczny i intelektualny.
Odszedł dziennikarz Janusz Gazda
Śmierć Janusza Gazdy to niepowetowana strata dla polskiego świata kultury. Jego teksty, produkcje i działania na rzecz rozwoju rodzimej kinematografii stały się inspiracją dla wielu pokoleń artystów i twórców. Jego dziedzictwo na zawsze pozostanie w sercach widzów oraz w historii polskiego filmu.
“Zmarł Janusz Gazda, krytyk i redaktor naczelny czasopism filmowych”- czytamy na profilu Filmpolski.pl
Życie i kariera Janusza Gazdy
Janusz Gazda przez lata działalności przyczynił się do powstania wielu kultowych produkcji telewizyjnych i filmowych. W latach 1973-1979 pełnił funkcję szefa redakcji filmów fabularnych w Telewizji Polskiej. Tam odegrał kluczową rolę w realizacji takich produkcji jak “Plebania”, “Klan” czy “Twarze i maski”. Jego największym sukcesem pozostaje jednak serial “Dom”. Scenarzysta Andrzej Mularczyk wspominał, że to właśnie wizja Gazdy pozwoliła na stworzenie opowieści, która stała się jednym z najważniejszych dzieł w polskiej telewizji.
ZOBACZ TAKŻE: Książki Eweliny Ślotały sprowadziły na nią kłopoty? Koleżanka ujawnia niepokojące fakty po śmierci pisarki
Kariera Janusza Gazdy obejmowała również działalność wydawniczą. Był jednym z twórców czasopisma “Kultura Filmowa”, które później zmieniło nazwę na “Film na Świecie”. Jego teksty publikowano także w prestiżowych periodykach takich jak “Film”, “Kino” oraz “Kwartalnik Filmowy”. Pełnił tam rolę redaktora naczelnego w latach 1992-1997. Jako redaktor miał wpływ na kształtowanie gustów filmowych Polaków, wprowadzając czytelników w świat ambitnego kina.
W latach 80. Gazda pełnił funkcję kierownika literackiego w Zespole Filmowym “Rondo” Wojciecha Jerzego Hasa, a później w zespole “Perspektywa”. Jego praca została doceniona licznymi nagrodami, w tym Nagrodą Prasową Stowarzyszenia Filmowców Polskich (1973) oraz Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki I stopnia (1977).
Źródło: Facebook / Cytaty.pl