News
Nie żyje Susan Wojcicki. Jedna z najbogatszych Polek miała 56 lat
Susan Wojcicki, była dyrektor generalna YouTube i jedna z czołowych postaci w historii Google, zmarła w wieku 56 lat po długiej walce z rakiem. Informacja o jej śmierci pojawiła się w sobotę na platformie X, gdzie Sundar Pichai, CEO Google, wyraził swoje głębokie ubolewanie z powodu straty długoletniej przyjaciółki.
W garażu Wojcicki powstało Google.
Wojcicki była jedną z pierwszych osób zatrudnionych w Google, a jej wkład w rozwój firmy był nieoceniony. To właśnie w jej garażu, w początkowych latach działalności Google, Larry Page i Sergey Brin pracowali nad rozwojem wyszukiwarki, która zrewolucjonizowała internet. Wojcicki dołączyła do Google na samym początku jego istnienia, co okazało się jedną z najważniejszych decyzji w jej życiu zawodowym.
Jej mąż, Dennis Troper wyraził głęboki żal z powodu utraty żony i matki ich pięciorga dzieci. W poście na Facebooku napisał, że Susan zmarła po dwuletniej walce z niedrobnokomórkowym rakiem płuc.
„Z ogromnym bólem dzielę się wiadomością o odejściu mojej ukochanej żony i matki naszych dzieci” — napisał Troper.
Susan Wojcicki była nie tylko wybitnym liderem w branży technologicznej, ale także osobą, która zawsze podkreślała swoje polskie korzenie. Jej ojciec, pochodzący z Polski, był profesorem fizyki, a matka miała rosyjsko-żydowskie korzenie. Wojcicki, choć urodzona i wychowana w Stanach Zjednoczonych, była dumna ze swojego dziedzictwa i posiadała również polski paszport.
Tragedia w rodzinie Wojcicki
Kilka miesięcy temu w mediach pojawiła się wiadomość o tragicznej śmierci Marco Tropera, 19-letniego syna Susan Wojcicki. Jego ciało znaleziono w pokoju akademickim na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. W maju biuro szeryfa hrabstwa Alameda oficjalnie poinformowało, że zgon nastąpił na skutek przypadkowego przedawkowania substancji odurzającej.
„Wziął jakiś narkotyk, ale nie wiemy, co to dokładnie było. Wiemy tylko, że to był narkotyk” — wspominała jego babcia, Esther Wojcicki.
Praca Wojcicki w Google
Przez ostatnie dziewięć lat swojej kariery pełniła funkcję dyrektor generalnej YouTube, jednej z największych platform wideo na świecie. W lutym 2023 roku, po prawie 25 latach pracy w Google, zdecydowała się odejść ze stanowiska. Chciała skoncentrować się na rodzinie i zdrowiu. W swoim ostatnim liście, który opublikowała przy okazji rezygnacji, wspominała, że dołączenie do Larry’ego Page’a i Sergey’a Brina było jedną z najlepszych decyzji, jakie podjęła w życiu.
“Dwadzieścia pięć lat temu podjęłam decyzję o dołączeniu do pary absolwentów Stanforda, którzy budowali nową wyszukiwarkę. Nazywali się Larry i Siergiej — wspominała Wojcicki w piśmie przy okazji swojej rezygnacji, nawiązując do Larry’ego Page’a i Siergieja Brina, którzy założyli spółkę Google.
ZOBACZ TAKŻE: Nie żyje Bogumiła Wander! Legenda Polskiej Telewizji zmarła po walce z chorobą
Jej działalność w Google i YouTube przyniosła jej miano jednej z najbogatszych i najbardziej wpływowych kobiet na świecie. Równocześnie Wojcicki była zagorzałą orędowniczką praw kobiet i walki o równouprawnienie w miejscach pracy. To pozostawiło trwały ślad w branży technologicznej. Jej dziedzictwo z pewnością będzie inspirować przyszłe pokolenia liderów.
Źródło: Forbes.pl / Instagram / Facebook