News
Papież Franciszek wciąż w stanie krytycznym. Jest prośba odnośnie pogrzebu
Papież Franciszek od ponad tygodnia pozostaje w rzymskiej klinice Gemelli, gdzie zmaga się z obustronnym zapaleniem płuc. Pomimo poważnego stanu zdrowia, 87-letni duchowny jest przytomny, poddawany intensywnej terapii i ma świadomość swojego stanu. W świetle ostatnich wydarzeń, pojawiły się informacje dotyczące życzeń papieża związanych z pochówkiem.
Papież Franciszek chce skromnego pogrzebu
Chociaż Watykan stanowczo zaprzecza pogłoskom o przygotowaniach do ceremonii pogrzebowych, wiadomo, że Franciszek już wcześniej określił swoje życzenia. Zgodnie z jego wolą, ceremonia ma być skromna i podkreślać duchowy wymiar posługi papieskiej.
Wprowadzone w listopadzie 2024 roku nowe zasady liturgiczne modyfikują tradycyjny obrządek papieskiego pogrzebu. Kluczowe zmiany obejmują stwierdzenie zgonu w prywatnej kaplicy, wystawienie ciała od razu w trumnie oraz ograniczenie liczby trumien do dwóch zamiast trzech. Co ważne, Franciszek pragnie spocząć nie w Bazylice Świętego Piotra, lecz w Bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie.
Stan zdrowia papieża wciąż budzi niepokój
Watykan poinformował, że Franciszek dobrze wypoczął w nocy, co daje nadzieję na poprawę jego kondycji. Duchowny otrzymuje tlenoterapię, antybiotyki i przeszedł transfuzję krwi, co poprawiło poziom hemoglobiny. Jednak lekarze monitorują objawy niewydolności nerek, co budzi obawy o dalszy przebieg choroby.
“Papież Franciszek dobrze wypoczął przez całą noc ” – brzmi krótki komunikat z Watykanu.
Pomimo poważnego stanu, papież uczestniczył w mszy świętej odprawionej w szpitalnej kaplicy i podziękował wiernym za wsparcie z całego świata.
Co stanie się po śmierci papieża?
W przypadku śmierci Franciszka rozpocznie się okres sede vacante, czyli czas bez papieża, podczas którego Kościół katolicki będzie oczekiwał na wybór nowego zwierzchnika. Zgon oficjalnie ogłosi kardynał kamerling, a kolegium kardynałów przystąpi do przygotowań do konklawe.
Konklawe, czyli tajne głosowanie kardynałów-elektorów, odbędzie się najwcześniej 15 dni po śmierci papieża, ale nie później niż 20 dni. Kardynałowie będą głosować do momentu uzyskania przez jednego z nich wymaganej większości 2/3 głosów.
Nowy papież po wyborze wygłosi słynne “Habemus Papam”, wybierze imię i zostanie oficjalnie ogłoszony zwierzchnikiem Kościoła katolickiego.
ZOBACZ TAKŻE: Rocznica śmierci Jana Pawła II! Gwiazdy wspominają papieża w pięknych wpisach!
Kto może zostać następcą Franciszka?
Według analiz watykanistów, wśród faworytów do objęcia urzędu papieża znajdują się kardynał Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, oraz kardynał Matteo Zuppi, znany z działań na rzecz społeczności.
Z innych kontynentów wyróżnia się kardynał Luis Tagle z Filipin, który cieszy się ogromnym poparciem, oraz kardynał Robert Sarah z Gwinei, znany z konserwatywnych poglądów.
Wśród kandydatów znalazł się także Polak – kardynał Konrad Krajewski, pełniący funkcję jałmużnika papieskiego i prefekta Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia. Jego zaangażowanie w pomoc humanitarną i osobiste wsparcie dla potrzebujących stawiają go wśród potencjalnych następców Franciszka.
Źródło: Onet.pl / Cytaty.pl / X