Moda i uroda
„Paszporty polityki 2021”: Jana Shostak w sukni z twarzami więźniów. Przejmujący apel aktywistki daje do myślenia…
Podczas gali Paszporty Polityki 2021 jedną z laureatek została Jana Shostak, która zdobyła nagrodę w kategorii sztuki wizualne. Jana, która jest również polsko-białoruską aktywistką zwróciła na siebie uwagę nie tylko poruszającym przemówieniem, ale również suknią, na której widniało 1200 portretów więźniów politycznych z Białorusi.
Paszporty Polityki 2021
Jana Shostak ma 29 lat i od 17 roku życia mieszka w Polsce, gdzie ukończyła studia. W swoich pracach porusza się w obszarze performance’u, sztuki wideo i internetu. Od 2020 roku czynnie bierze udział w protestach mających zwrócić uwagę na agresywną politykę Aleksandra Łukaszenki i prześladowania, których doświadczają obywatele za naszą wschodnią granicą.
Podczas Paszportów Polityki, które zostały wręczone 18 stycznia nie brakowało politycznych akcentów. Bez wątpienia jeden z nich zostanie na długo zapamiętany przez widzów. Jana Shostak, laureatka w kategorii sztuki wizualne wraz z Mikołajem Sobczakiem, wygłosiła przejmujące przemówienie, które zakończyła minutą krzyku dla Białorusi. Shostak została nagrodzona za “perfekcyjne łączenie sztuki i społecznego aktywizmu. Za projekty poświęcone pedofilii w Kościele czy sytuacji imigrantów. Za najbardziej doniosły głos i najbardziej symboliczny dekolt w polskiej sztuce“.
Zobacz także: Wszyscy laureaci nagród tygodnika Polityka!
Shostak po odebraniu Paszportu “Polityki” przeszła do odczytania listu dla rodzin represjonowanych, a jej słowa odbiły się szerokim echem w mediach.
“Dziękuję wam za wychowanie tak dzielnych i niezłomnych ludzi. Płaczę na samą myśl o tym, ile nerwów i zdrowia kosztuje was to poświęcenie. Jak bardzo cierpicie, znosząc wiadomości o nieludzkich warunkach przetrzymywania i prześladowania waszych bliskich. Kiedy niemowlę oderwane jest od piersi matka na lata, bo wstawiła komentarz w sieci. Nie wyobrażam sobie, jak to jest, gdy twój rodzic, rodzeństwo, dziecko czy małżonek są torturowani, a ty nie możesz nic z tym zrobić”– powiedziała na wstępie.
Ze sceny polsko-białoruska artystka i aktywistka zakończyła swoją przemowę “Minutą krzyku dla Białorusi”. Wraz z nią krzyczały wszystkie osoby zgromadzone na sali. Uwagę przyciągnęła również swoją stylizacją, na której pojawiły się twarze 1200 zakładników reżimu na Białorusi.
Jana Shostak w sukni z portretami więźniów
Artystka wchodząc na scenę zaznaczyła:
“Dzisiaj mam na sobie sukienkę złożoną z 1200 portretów więźniów politycznych, niesprawiedliwych zakładników reżimów w Białorusi”
Również na swoim Instagramie opublikowała zdjęcia w przejmującej kreacji, z twarzami niewinnych zakładników reżimu. Suknia Jany bez wątpienia zmusiła do refleksji, a przejmujące przemówienie spowodowało, że wśród zgromadzonych nastała cisza zakończona przejmującym krzykiem.
Źródło: Instagram Jany Shostak