Wiadomości
Prawo jazdy nie dla wszystkich? Te osoby nie mogą go mieć
Prawo jazdy nie dla wszystkich? Jak się okazuje, istnieje wyraźnie wskazana grupa osób, która nie może go posiadać. Istnieje również szereg przeciwwskazań przed tym, aby takowy dokument otrzymać. Co jednak ważne, nie wszyscy potencjalni kandydaci na kierowcę mają świadomość, że istnieją pewne ograniczenia w tejże materii. O co dokładnie chodzi? Szczegóły poniżej.
Prawo jazdy nie dla wszystkich? Te osoby nie mogą go mieć
Prawo jazdy to w obecnych czasach dokument niemal obowiązkowy. Od tego, czy mamy prawo jazdy, zależy wiele aspektów naszego życia. Pierwszym przykładem z brzegu niech będzie fakt, że obecnie o wiele łatwiej pracę zdobyć osobom, które mogą prowadzić pojazdy. Mianowicie, mogą tę umiejętność wykorzystywać w samej pracy, lub po to, aby po prostu się do niej dostać.
Aktualnie większość młodych osób przystępuje do zdobywania prawa jazdy tuż po osiągnięciu pełnoletności. To jeden z warunków, aby mieć prawo jazdy kategorii B, uprawniające nas do prowadzenia osobówek. Okazuje się jednak, że nie wszyscy mogą przystąpić do wyrobienia prawa jazdy. Istnieją bowiem pewne ograniczenia, które mogą dyskwalifikować kandydatów do prowadzenia pojazdami. Co jednak ciekawe, kandydaci często nie mają pojęcia, co może ich wykluczyć z możliwości posiadania prawa jazdy. O co dokładnie chodzi i jakie osoby nie mogą mieć prawa jazdy?
Choroby neurologiczne, napady padaczkowe i nie tylko – to może sprawić, że nie wejdziesz w posiadanie prawa jazdy
Szereg aspektów, które dyskwalifikują z posiadania prawa jazdy, wymienia branżowy portal moto.pl. To właśnie tam czytamy, że przeciwwskazanie do wyrobienia prawa jazdy stanowią choroby neurologiczne (np. napady padaczkowe). Tutaj jednak zaznacza się, iż może nastąpić pewien wyjątek:
“W tym przypadku jednak wydanie prawa jazdy może nastąpić na określonych warunkach, między innymi na udokumentowaniu 2 lat braku napadów padaczki.”
Dyskwalifikować z posiadania prawa jazdy może też ostra niewydolność nerek. Gdy natomiast mamy cukrzycę, musimy dostarczyć niezbędną opinię lekarza prowadzącego. Ponadto wymagana jest czynnościowa sprawność narządu równowagi. Serwis moto.pl wspomina, że przeciwwskazaniami mogą być też kryteria dotyczące chorób serca:
Przeciwwskazaniem do posiadania prawa jazdy są wszystkie choroby, które mogą stwarzać ryzyko nagłej niewydolności układu sercowo-naczyniowego lub oddechowego, a także powodujące nagłe osłabienie funkcji mózgowych.
Oczywiście pamiętać trzeba też o kryteriach dotyczących wzroku i słuchu.
źródło: moto.pl; foto: aju.pl