Moda i uroda
Przebudowa i odmłodzenie skóry dzięki laseroterapii
Starzenie się skóry to proces nieunikniony, który można jednak nieco spowolnić i cofnąć niektóre jego skutki. Jedną z najmniej inwazyjnych metod, które pozwalają na widoczne odmłodzenie twarzy, jest laseroterapia. Działanie zabiegu opiera się na pobudzaniu naturalnych procesów regeneracyjnych w skórze, takich jak odbudowa kolagenu. Wyjaśniamy, na czym polega laserowe odmładzanie skóry.
Odmładzanie twarzy laserem – wskazania i przeciwwskazania
Jak sama nazwa wskazuje, laserowe odmładzanie skóry służy redukcji widocznych oznak starzenia. Metoda ta polecana jest osobom, które chcą wyraźnie poprawić kondycję skóry, ale mają obawy przed inwazyjnymi zabiegami chirurgicznymi. Jak wyjaśniają specjaliści z Kliniki Miracki w Krakowie, odpowiednio dobrana laseroterapia jest w stanie wygładzić zmarszczki, ale też usunąć takie niedoskonałości skórne, jak:
- wiotkość skóry,
- blizny potrądzikowe,
- rozszerzone pory,
- przebarwienia,
- popękane naczynka (tzw. pajączki),
- rumień na twarzy,
- znamiona i pieprzyki.
Zabiegi laserowe, mimo łagodnego przebiegu, nie są jednak procedurami dla każdego. Przeciwwskazania do laserowego usuwania zmarszczek to m.in.:
- ciąża i karmienie piersią,
- choroby skóry (np. atopowe zapalenie skóry),
- aktywne infekcje,
- przyjmowanie niektórych leków (np. przeciwzakrzepowych),
- nieunormowana cukrzyca,
- świeża opalenizna,
- stosowanie ziół światłouczulających,
- farmakoterapia sterydami i retinoidami,
- aktywne nowotwory,
- nadwrażliwość na światło lasera.
Laserowe odmładzanie skóry – działanie lasera na skórę
Do odmładzania skóry służą różnego rodzaju lasery. Wykorzystują one najczęściej technologię frakcyjną lub pikosekundową. Ich głównym zadaniem jest pobudzenie receptorów w skórze, odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny, czyli białek, które wpływają na prawidłową strukturę skóry. Lasery frakcyjne dzielą się na ablacyjne i nieablacyjne. Te pierwsze działają poprzez przerwanie ciągłości naskórka, drugie docierają do głębokich warstw skóry, nie uszkadzając przy tym powierzchni skóry. Działanie frakcyjne polega na wprowadzaniu gęstych, termicznych mikrouszkodzeń w formie regularnych kolumn. W miejscach działania lasera zaininicjowane zostają procesy naprawcze. Z kolei lasery pikosekundowe charakteryzują się ultrakrótkimi impulsami, dzięki czemu są w stanie działać z dużo większą mocą przy zachowaniu minimalnej inwazyjności. Docierają one głębiej niż inne lasery, prowadząc do intensywnej przebudowy skóry.
Jakich efektów można się spodziewać po laserowym odmładzaniu twarzy?
Dzięki laseroterapii można uzyskać efekt głębokiego odmłodzenia skóry bez ingerencji skalpela:
- redukcję zmarszczek,
- rozświetlenie przebarwień,
- wyrównanie kolorytu,
- ujędrnienie skóry.
W zależności od zastosowanego lasera poprawę wyglądu skóry można zauważyć już po 2–3 zabiegach. Najszybciej pojawiają się efekty działania lasera pikosekundowego oraz frakcyjnego ablacyjnego. Dla uzyskania pożądanych rezultatów należy poddać się pełnej serii zabiegów, którą ustala specjalista (kosmetolog lub lekarz medycyny estetycznej). Należy mieć też na uwadze, że procesy zapoczątkowane w skórze przez laser potrzebują czasu, aby wprowadzić widoczne zmiany. Przebarwienia przestają być widoczne już po kilku tygodniach. Więcej czasu potrzebuje skóra, aby wyprodukować więcej wzmacniającego kolagenu i elastyny, dlatego wyraźna poprawa jędrności i spłycenie zmarszczek pojawiają się dopiero nawet po kilku miesiącach.
W razie innych pytań zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Krakowie: https://klinikamiracki.pl/klinika-miracki-krakow/