Wiadomości

To wydarzy się już dziś w nocy. Zjawisko występuje bardzo rzadko

Published on

To wydarzy się już dziś w nocy! Tego wieczora warto będzie spojrzeć w niebo. Wszystko przez niezwykły spektakl, który rozgrywa się na nim bardzo rzadko – zaledwie raz na 33 miesiące. Mowa o drugiej w miesiącu pełni Księżyca, która jednak będzie wyjątkowo szczególna. Mianowicie, wszystko określa się mianem Niebieskiego Księżyca przez jego nadzwyczajną wielkość, gdyż znajdzie się on bardzo blisko naszej planety. Szczegóły poniżej!

To wydarzy się już dziś w nocy. Zjawisko występuje bardzo rzadko

To wydarzy się już dziś w nocy! Dokładnie dzisiejszej nocy (ze środy na czwartek) na niebie pojawi się istny spektakl, którzy przy korzystnych warunkach pogodowych będzie można oglądać gołym okiem. Mianowicie, czeka nas druga już w tym miesiącu pełnia Księżyca, jednakże ta będzie jeszcze bardziej wyjątkowa niż zwykle. Jak informują eksperci, tarcza Księżyca będzie większa niż kiedykolwiek – wszystko przez fakt, że ten znajdzie się stosunkowo blisko naszej planety.

Tak zwany “superksiężyc” będzie świetną okazją dla osób wyposażonych w dobre aparaty fotograficzne – dzięki nim będzie można bowiem wykonać naprawdę imponujące zdjęcia. Całe zjawisko nazywać będzie się “Niebieskim Księżycem”. Genezę tej nazwy wyjaśnia portal RMF24.pl.

“Ta pełnia często nazywana jest Niebieską Pełnią od angielskiego “blue moon”. Brytyjczycy mają związek frazeologiczny “once in a blue moon”, na określenie czegoś co zdarza się tak rzadko, jak Niebieski Księżyc.”

ZOBACZ TAKŻE: „Hotel Paradise 7”: W nowej edycji zobaczymy pary tej samej płci? Zaskakujące wieści!

Księżyc nie zmieni barwy na niebieską, jednakże może stać się “krwawy”

Wbrew mylącej nazwie, Księżyc nie zmieni barwy na niebieską. Eksperci uważają jednak, że ta mimo wszystko może być nieco inna niż zwykle. Nie wyklucza się, że jego tarcza stanie się pomarańczowa, co od razu budzi skojarzenia z tak zwanym “krwawym Księżycem”.

Warto wiedzieć, że zjawisko takie jak dziś, ma miejsce co 33 miesiące. Wyjaśnia to RMF24.pl:

Nieczęsto zdarza się, że w jednym miesiącu mamy dwie pełnie. Takie zjawisko występuje średnio co 33 miesiące, czyli mniej więcej 44 razy w ciągu stu lat. Tak jest właśnie w sierpniu 2023 roku. Pierwszą pełnię mieliśmy na początku miesiąca, a drugą będziemy mieli dzisiejszej nocy.

Podczas nadchodzącej pełni, odległość Księżyca od naszej planety wyniesie 357344 kilometrów. Jeżeli takowa jest mniejsza niż 360 tysięcy kilometrów, mówi się o zjawisku występowania “superksiężyca”.

źródło: RMF24.pl, Twitter; foto: Twitter

Click to comment

Exit mobile version