News

Trąby powietrzne w Polsce! Który region jest najbardziej zagrożony?

Published on

W czwartek w wielu regionach kraju odczuwalne jest lekkie ochłodzenie. Synoptycy zapowiadają gwałtowne burze z silnymi opadami deszczu. Co więcej, w niektórych miejscach w Polsce wystąpić mogą także groźne trąby powietrzne.

Pogoda w czwartek 23 czerwca

Osoby, które czekały na wysokie temperatury i słoneczną pogodę, nie mogą narzekać.

Nad Polską znajduje się wyż, który sprawia, że jest wyjątkowo gorąco. Wraz z nim w wielu miejscach występują także gwałtowne burze razem z opadami deszczu.

Jak prognozuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, 23 czerwca na terenie zachodniej, południowo-zachodniej oraz częściowo środkowej Polski przewidywane są burze, których największa aktywność przewidywana jest w pierwszej części nocy.

Nie wykluczone, że z obszaru Niemiec nadciągnie bardziej rozbudowany układ atmosferyczny. Głównym zagrożeniem podczas burz będą intensywne opady deszczu, które miejscami mogą osiągnąć nawet 30 mm. Dodatkowo, lokalnie może wystąpić grad oraz bardzo silny wiatr, osiągający w porywach prędkość nawet do 80 km/h.

W czwartek IMGW przekazało, że sytuacja burzowa w kraju jest bardzo dynamiczna:

„Burze w postaci bardzo aktywnej liniowej struktury przemieszczają się dość szybko z zachodu na wschód.”

Trąby powietrzne w Polsce

Istnieje ryzyko, że w niektórych regionach pojawią się nawet trąby powietrzne. Mogą wystąpić lokalnie, głównie w województwie świętokrzyskim.

Trąby powietrzne są to wirujące kolumny powietrza, które występują w atmosferze podczas burz i silnych nawałnic. Powstają, gdy warunki atmosferyczne sprzyjają formowaniu się silnych pionowych wirów. Często można je zaobserwować jako stożkowate, zwężające się kształty unoszące się nad ziemią.

Trąby powietrzne mogą mieć różne rozmiary i siłę. Najmniejsze z nich nazywane są trąbami kurzowymi i występują rzadziej. Większe trąby, takie jak trąby wodne czy tornado, mogą być niebezpieczne i powodować znaczne zniszczenia.

Aby chronić się przed trąbami powietrznymi, ważne jest zachowanie czujności i świadomości zagrożenia.

Monitoruj prognozy pogody. Bądź na bieżąco z informacjami meteorologicznymi, szczególnie w okresach, kiedy przewidywane są burze. Słuchaj komunikatów meteorologicznych i radia lub korzystaj z aplikacji mobilnych, które przekazują aktualne ostrzeżenia.

Znajdź bezpieczne schronienie. Jeśli zauważysz, że trąba powietrzna się formuje lub jest blisko twojej lokalizacji, natychmiast szukaj schronienia w bezpiecznym miejscu. Wybierz się do pomieszczenia wewnątrz budynku lub schowaj się w bezpiecznym schronie, jeśli jest dostępny.

Unikaj otwartych przestrzeni. Jeżeli jesteś na zewnątrz, staraj się znaleźć schronienie wewnątrz budynków. Jeśli nie ma takiej możliwości, unikaj dużych otwartych przestrzeni, jak pola czy obszary pozbawione osłony.

Nie podchodź do trąby powietrznej. Nie próbuj podejść ani fotografować trąby powietrznej. Mogą się one poruszać bardzo szybko i stanowić poważne zagrożenie dla życia i zdrowia.

Zobacz także: Tak zginęła załoga Titana! Przerażający widok!

Click to comment

Exit mobile version