Wiadomości
Wigilia wolna czy nie? Spór o dodatkowy dzień świąteczny i jego skutki
Propozycja, aby Wigilia Bożego Narodzenia stała się dniem ustawowo wolnym od pracy, wzbudza zarówno zainteresowanie, jak i pewne obawy wśród Polaków. Projekt ustawy w tej sprawie, przygotowany przez Lewicę, dziś trafi pod pierwsze czytanie w Sejmie. Zwolennicy pomysłu podkreślają znaczenie Wigilii dla pracowników i ich rodzin. Przeciwnicy ostrzegają przed ryzykiem zakłóceń w dostawach towarów.
Wigilia to szczególny dzień dla Polaków, zazwyczaj poświęcony przygotowaniom do świąt i czasem spędzonym z bliskimi. Propozycja Lewicy, zaprezentowana przez Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk pod koniec października, zakłada, że 24 grudnia byłby dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników, również tych zatrudnionych w handlu. W uzasadnieniu projektu zwrócono uwagę, że w innych krajach europejskich, jak Czechy, Węgry czy Finlandia, Wigilia jest już ustawowo wolnym dniem. To ma ułatwiać mieszkańcom spędzenie tego wyjątkowego czasu z rodziną.
Projekt cieszy się szerokim poparciem społecznym, a także aprobatą kluczowych związków zawodowych, takich jak Solidarność, OPZZ i Forum Związków Zawodowych. Również prezydent Andrzej Duda wyraził wstępną aprobatę dla pomysłu. Wielu pracowników uważa, że dodatkowy dzień wolny w okresie świątecznym poprawiłby ich komfort psychiczny i umożliwiłby spokojne przygotowania do świąt.
Wolna Wigilia złym pomysłem dla handlowców
Mimo pozytywnych reakcji, nie wszyscy zgadzają się z tym rozwiązaniem. Przeciwnicy projektu, w tym Pracodawcy RP, obawiają się, że wolna Wigilia może przynieść negatywne skutki dla gospodarki. Przypominają, że wiele branż, takich jak piekarnie, cukiernie czy usługi kurierskie, już teraz odczuwa wzmożone zapotrzebowanie przed świętami, a dodatkowy dzień wolny może wpłynąć na wydłużenie czasu pracy w dniach poprzedzających Wigilię. Pracodawcy RP ostrzegają, że wprowadzenie nowego dnia wolnego może skutkować brakami towarów na półkach sklepowych, co wpłynie na łańcuchy dostaw.
„Przedsiębiorstwa planują swoją produkcję i muszą dostosowywać swoje plany do zmienionego kalendarza. Zakłócenia w łańcuchach dostaw z kolei mogą doprowadzić do niedoborów towarów” – czytamy w opinii Pracodawców RP, którzy postulują, aby dla równowagi wykreślić inny dzień wolny, na przykład Święto Trzech Króli (6 stycznia) lub Święto Pracy (1 maja).
Lewica podkreśla jednak, że wprowadzenie wolnej Wigilii nie musi wiązać się z usunięciem innego dnia wolnego. Pozytywne skutki przeważą ewentualne niedogodności. Tego typu zmiana, ich zdaniem, pozwoliłaby na dalsze dostosowanie polskiego systemu pracy do europejskich standardów i zwiększenie komfortu pracowników.
ZOBACZ TAKŻE: W Wigilię można jeść mięso? Zaskakujące stanowisko Kościoła!
Projekt ustawy przechodzi pierwsze czytanie w Sejmie, a Polacy z niecierpliwością czekają na decyzję posłów.
Źródło: o2.pl / Canva