News

Zbliża się najgorętszy dzień w roku. Słupki rtęci pobiją rekordy!

Published on

Kolejny weekend z rzędu zapowiada się z wyjątkowo wysokimi temperaturami. Według prognoz meteorologów już za kilka dni w Polsce będzie najgorętszy dzień w tym roku. IMGW wydało alerty dla kilkunastu województw.

Pogoda w lipcu

Synoptycy już od pewnego czasu alarmowali, że obecny miesiąc będzie bardzo ciepły. W porównaniu do poprzednich lat w lipcu odnotowywane mają być rekordowo wysokie temperatury.

„W całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej”– podał IMGW w prognozie długoterminowej na lipiec.

Faktycznie mieszkańcy Polski nie mogą narzekać na niskie temperatury. W większości regionów w kraju jest upalnie, jednak wyże, które pojawiają się nad Polską, przynoszą także burze, gwałtowne opady oraz porywiste wiatry.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej po raz kolejny w tym miesiącu wydał alert pogodowy aż dla kilkunastu województw.

Już w środę 12 lipca aż w 11 województwach pojawić się mogą burze wraz z gradem. Szczególnie uważać powinni mieszkańcy województw zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, łódzkiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego oraz świętokrzyskiego.

Tego dnia temperatury mają sięgnąć nawet 32 stopni Celsjusza. Najcieplej będzie na zachodzie kraju. Aż do dziesięciu stopni mniej mogą pokazać słupki na termometrach na północy kraju od 22 do 25 stopni Celsjusza.

W czwartek 13 lipca pogoda powinna się ustabilizować, jednak wciąż w kilku województwach mogą pojawiać się lokalnie burze.

Najgorętszy dzień w 2023 roku

Zbliżający się weekend będzie jeszcze cieplejszy. Według prognoz meteorologów, temperatury w całym kraju mają wskazywać powyżej 30 stopni Celsjusza.

W sobotę 15 lipca nad Polską pojawi się fala afrykańskiego powietrza znad zwrotnika. To właśnie wtedy temperatura może osiągnąć rekordową wartość aż 37 stopni Celsjusza.

W niedzielę 16 stopnia temperatury nieco się obliżą, jednak wciąż będzie gorąco. Słupki rtęci wahać się mają od 30 stopni na Suwalszczyźnie aż do 35 stopni na zachodzie i południu Polski.

Jak chronić się przed upałem i czym grozi?

Upał to okres, który może być niebezpieczny dla naszego zdrowia, zwłaszcza jeśli nie podejmiemy odpowiednich środków ostrożności. Dlatego ważne jest, abyśmy wiedzieli, jak skutecznie chronić się przed wysokimi temperaturami i jakie zagrożenia mogą wystąpić w czasie upałów.

Oto kilka ważnych zasad, które pomogą nam chronić się przed upałem:

1. Pij dużo wody, nawet jeśli nie czujesz pragnienia. Unikaj alkoholu i napojów z kofeiną, które mogą prowadzić do odwodnienia.

2. Staraj się ograniczać aktywność fizyczną do wczesnych godzin porannych lub późnego popołudnia, kiedy temperatura jest niższa.

3. Ubieraj się odpowiednio. Wybieraj lekkie i luźne ubrania z naturalnych materiałów, które pozwalają skórze oddychać. Nakrywaj głowę kapeluszem lub chustką, aby chronić ją przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

4. Staraj się przebywać w chłodnych pomieszczeniach, korzystać z klimatyzacji lub wentylatora. Jeśli nie masz dostępu do klimatyzacji, otwieraj okna w nocy i rano, a w ciągu dnia zasłaniaj je zasłonami lub roletami.

5. Stosuj ochronę przeciwsłoneczną. Nakładaj krem z filtrem UV na odkryte części ciała, nawet jeśli przebywasz na zewnątrz tylko przez krótki czas.

6. Nie pozostawiaj dzieci, osób starszych lub zwierząt w zamkniętym samochodzie, nawet na krótki czas. Temperatura wewnątrz pojazdu może bardzo szybko wzrosnąć i stanowić realne zagrożenie dla zdrowia i życia.

Przebywanie na zewnątrz podczas upałów może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Groźne skutki upałów mogą obejmować skurcze cieplne i udary cieplne, przełom termiczny oraz oparzenia słoneczne.

Zobacz także: Ceny w Chorwacji zmorą turystów? Pokazał, jak jest naprawdę!

Click to comment

Exit mobile version