Rozrywka

“Ślub o pierwszego wejrzenia”: małżeństwa zawarte w programie są zgodne z prawem? Prawnik zabrał głos!

Published on

Ślub od pierwszego wejrzenia to program budzący spore emocje, ale i kontrowersje. Prawnik postanowił przeanalizować działania mające miejsce w programie i sprawdzić, czy wszystko jest zgodne z prawem. Do jakich wniosków doszedł?

Kilka słów o programie

Program Ślub od pierwszego wejrzenia emitowany jest na stacji TVN i TVN7 od 2016 roku. Na przełomie lat w programie wzięło udział wiele osób, które po dziś dzień kojarzone są z produkcją. Część z nich wykorzystała swoją rozpoznawalność do rozwoju kariery w mediach. Obecnie jesteśmy świadkami 7. edycji programu.

Zobacz także: Kiedy finał 7. edycji ŚOPW?

Nie da się ukryć, że zasady programu budzą wiele emocji i kontrowersji. Przypomnijmy, że w produkcji biorą udział osoby, które chcą wziąć ślub z nieznaną osobą. Uczestnicy programu po raz pierwszy poznają się w urzędzie stanu cywilnego, gdzie zawierają małżeństwo. Za dobór par odpowiadają eksperci, którzy wcześniej przeprowadzają z bohaterami obszerny wywiad. W dalszych odcinkach poznajemy losy pary, a kolejnym etapem jest decyzja, czy wciąż chcą być razem. W razie złego dobrania istnieje możliwość rozwodu.

Prawnik o legalności małżeństw w programie Ślub od pierwszego wejrzenia

Sprawą legalności programu oraz zawieranych na jego łamach małżeństw zajął się radca prawny Marcin Świerżewski, który za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformował o przeprowadzonej analizie.

Zobacz także: Byli uczestnicy ŚOPW skomentowali konflikt Oliwii i Łukasza

Jak czytamy na profilu kancelarii Świerżewskiego:

“Art. 4 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego mówi o tym, że małżeństwo przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego nie może być zawarte przed upływem miesiąca od dnia, kiedy osoby, które zamierzają je zawrzeć, złożyły kierownikowi urzędu stanu cywilnego pisemne zapewnienie, że nie wiedzą o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie tego małżeństwa.”

Ponadto radca prawny przedstawił kilka możliwości, które sprawiłyby, że zawarte małżeństwa są w pełni legalne.

  • kwestia ślubu w programie była ustawiona (wyreżyserowana)
  • program nie był kręcony chronologicznie
  • uczestnicy programu znali personalia swojej drugiej połowy miesiąc przed owym ślubem i na ich podstawie składali osobno zapewnienie o braku przeciwwskazań (a przez to mogli przeszukać Internet, by dowiedzieć się czegoś na temat tejże osoby)
  • para młoda składała oświadczenia w ograniczonym zakresie (lub były one składane przez ich pełnomocników) – napisał Świerżewski.

Ponadto dowiadujemy się, iż:

“Nie istnieje zapis, który twierdziłby, że brak wcześniejszej znajomości stanowi przesłankę do niemożności zawarcia małżeństwa.”

Warto zauważyć, że osoby zgłaszające się do udziału w programie są świadome na czym polega produkcja, a ich udział jest dobrowolny.

Oglądacie program Ślub od pierwszego wejrzenia?

źródło: Instagram programu Ślub od pierwszego wejrzenia, Facebook Kancelarii Radcy Prawnego Marcina Świerżewskiego

Click to comment

Exit mobile version