Rewolucja w Kodeksie pracy! Dłuższe urlopy. Dobre wieści dla rodziców!

5 czerwca 2023
Przez: : M.J

Nowelizacja kodeksu pracy została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Tym samym pojawiły się zmiany w prawach i obowiązkach pracownika, które mają dotyczyć pracy zdalnej oraz okazjonalnej. Zapoznaj się ze wszystkimi zmianami w Kodeksie pracy, które weszły w życie 26 kwietnia.

Kodeks pracy to niezbędne narzędzie, aby polski rynek pracy pozostawał stabilny i bezpieczny.

Ta nowelizacja jest w pewnym sensie usankcjonowaniem kierunku zmian, w jakim idzie świat“-podkreśliła Joanna Rutkowska, dyrektorka HR w agencji zatrudnienia w rozmowie z portalem money.pl.

Tym razem ważne zmiany w Kodeksie pracy dla pracowników weszły w życie 26 kwietnia. Nowelizacja ma za zadanie wprowadzić w krajowych przepisach zapisy dwóch unijnych dyrektyw. Każda osoba zatrudniona na terenie naszego kraju lub zamierzająca dopiero pracować w Polsce powinna wziąć pod uwagę zapisy w Kodeksie pracy, w których znajdziemy m.in. zasady wynagrodzenia, warunki zatrudnienia, czy urlopu.

Co się zmieniło po nowelizacji Kodeksu pracy? Należy zwrócić uwagę na pracę zdalną, zmiany w zasiłku macierzyńskim, prawo do urlopu opiekuńczego oraz dłuższe przerwy.

ZOBACZ TAKŻE: Dawcy krwi z nowymi przywilejami! 2 dni wolnego i spore pieniądze! Jakie warunki trzeba spełnić?

Rewolucja w Kodeksie pracy /fot. Instagram.

Nowelizacja kodeksu pracy-co się zmieniło?

1. Praca zdalna, będzie polegała na wykonaniu jej całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika, jednak musi on wcześniej uzgodnić to z pracodawcą. Będzie mogła być wykonywana okazjonalnie, jednak nie więcej niż 24 dni w roku kalendarzowy. Pracownik może złożyć wniosek o przejście na tymczasowy tryb pracy, a pracodawca wówczas będzie musiał pokryć koszty poniesione przez niego.

2. W przypadku urodzenia jednego dziecka rodzicowi będzie przysługiwało 41 tygodni urlopu rodzicielskiego, a nie jak do tej pory 32 tygodnie. Natomiast w przypadku porodu mnogiego rodzic może liczyć na 43 tygodnie wolnego (do tej pory 34 tygodnie).

3. Osoby, które chcą iść na urlop opiekuńczy mogą liczyć na 5 dni bezpłatnego urlopu opiekuńczego w roku kalendarzowym. Kto może z niego skorzystać? Są to osoby opiekujące się członkami rodziny np. syn, córka, ojciec, matka. Niemniej jednak warto wziąć pod uwagę, że urlop opiekuńczy będzie wliczany do okresu zatrudnienia i pracownik nie otrzyma za niego wynagrodzenia.

4. Zmiany dotyczą także wysokości zasiłku macierzyńskiego. Tym samym nowelizacja kodeksu zakłada 70% zasiłku przez cały okres trwania urlopu rodzicielskiego dla obojga rodziców.

5. Przerwy pracownicze będą wliczane do czasu pracy. Co to oznacza? Załóżmy, że przy 6-godzinnym czasie pracy pracownikowi przysługuje 15-minutowa przerwa. Po nowelizacji, jeśli czas pracy wynosi co najmniej 9 godzin, pracownik otrzymał prawo do drugiej przerwy 15-minutowej. W przypadku, kiedy czas pracy wynosi co najmniej 16 godzin na dobę, pracownik otrzymał prawo do trzeciej przerwy 15-minutowej.

6. Rodzice, których dzieci nie ukończyły 8. roku życia mogą ubiegać się o elastyczną organizację pracy tj. hybrydowa lub zdalna o zmniejszonym wymiarze godzinowym.

7. Nowelizacja wprowadziła także tzw. urlop z powodu siły wyższej. Udzielany jest w wymiarze dwóch dni lub 16 godzin w roku kalendarzowy. Może skorzystać z niego każdy, komu przydarzył się wypadek losowy lub kiedy natychmiast pracownik musiał opuścić miejsce zatrudnienia. Warto jednak podkreślić, że wynagrodzenie będzie wynosiło do 50% pensji obliczanej jak za czas urlopu.

Źródło: money.pl

Udostępnij Facebook instagram

Zostaw komentarz

Kliknij by zamknąć i wrócić do strony głównej