Boisz się, że ktoś wyłudzi Twoje dane i weźmie kredyt? Niepotrzebnie! To koniec z wyłudzaniem kredytów! Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło, że od 1 czerwca wchodzi w życie obowiązek sprawdzania, czy numer PESEL jest zastrzeżony przy zawieraniu umów kredytowych i pożyczkowych. Resort wyjaśnił również, czy zastrzeżenie numeru PESEL wpłynie na możliwość rejestracji do lekarzy. Oto szczegóły.
„Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe, takie jak banki, będą zobowiązane do weryfikacji, czy numer PESEL jest zastrzeżony przy zawieraniu umów kredytowych lub pożyczkowych” – poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji w oficjalnym komunikacie.
Możliwość zastrzeżenia numeru PESEL istnieje już od kilku miesięcy. Zmiany można dokonać:
Opcja ta jest elastyczna, pozwalając na zmianę statusu w dowolnym momencie, w zależności od potrzeb.
Zobacz także: Dodatkowe pieniądze na dziecko! Co zrobić, aby otrzymać 1200 złotych zamiast 800 plus?
Zastrzeżenie numeru PESEL uniemożliwi między innymi zaciągnięcie kredytu, pożyczki czy zakup na raty. Ma to na celu ochronę obywateli przed nieuprawnionym użyciem ich numerów PESEL, chroniąc przed działaniami oszustów.
Nie oznacza to jednak, że osoby, które zdecydują się na zastrzeżenie numeru PESEL, będą pozbawione tych możliwości.
Jeśli będą chciały zaciągnąć kredyt, będą musiały wcześniej „odblokować” swój numer PESEL, tymczasowo lub na stałe.
Nowe przepisy będą obowiązywać od 1 czerwca:
„Konsekwencje prawne będą wyciągane tylko wobec zdarzeń, które nastąpią od 1 czerwca 2024 roku” – podkreśla resort cyfryzacji.
Możliwość zastrzeżenia numeru PESEL ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa i cyberbezpieczeństwa obywateli Polski. Pojawiły się jednak obawy, czy osoby, które zastrzegły swój numer PESEL, będą mogły swobodnie umawiać się na wizyty lekarskie.
„Zastrzeżenie numeru PESEL w żaden sposób nie zablokuje możliwości rejestracji do lekarza, realizacji recepty czy załatwienia sprawy urzędowej” – zaznaczył resort w komunikacie.
Zastrzeżenie numeru PESEL nie spowoduje utrudnień w życiu codziennym. Jeśli będzie załatwiać sprawy urzędowe, umawiać się na wizytę lekarską czy kupować leki i bilety będziemy mieć do tego pełne prawo:
Podkreślono, że właściciel zastrzeżonego numeru PESEL nadal będzie mógł korzystać z niego na co dzień. „Na przykład, gdy załatwia sprawy urzędowe, idzie do lekarza, kupuje leki czy bilety lotnicze” – wyjaśniono. Jedynie kwestie związane z finansami będą dokładniej weryfikowane.
Źródło: Canva, Gov.pl, Radio Zet