Burzowa aura nie odpuszcza. W czwartek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ponownie wydał ostrzeżenia meteorologiczne dla części Polski. Fronty atmosferyczne przemieszczające się nad krajem przyniosą intensywne opady, burze z gradem oraz porywisty wiatr. Sytuacja może być szczególnie trudna w pasie północno-zachodnim oraz południowym.
Zgodnie z komunikatem IMGW, ostrzeżenia I stopnia obowiązują w czwartek w godzinach od 12:00 do 21:00. Alerty dotyczą dziewięciu województw, w tym:
W tych regionach prognozowane są burze, którym miejscami towarzyszyć będą intensywne opady deszczu, nawet do 30 mm. Możliwe są również porywy wiatru do 60 km/h, a lokalnie może wystąpić grad.
⚠️UWAGA⚠️
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) July 17, 2025
‼️AKTUALIZACJA OSTRZEŻEŃ METEOROLOGICZNYCH #IMGW‼️
Burze stopień: 1
Prognozowane są burze i (…) silne opady deszczu do 30mm oraz porywy wiatru do 60km/h. Lokalnie grad.
Ostrzeżenie ważne od 2025-07-17 14:00 do 2025-07-17 21:00
👉 https://t.co/16QmSAFVB6 pic.twitter.com/Cn6PrHh0Sw
Oprócz powyższych ostrzeżeń, IMGW utrzymuje alerty I i II stopnia dla województwa podkarpackiego oraz fragmentów województw:
Tutaj sytuacja może być jeszcze groźniejsza. Prognozowane są opady o sumie sięgającej nawet 90 mm. Burzom mogą towarzyszyć silne porywy wiatru do 60 km/h oraz grad. Instytut ostrzega, że warunki atmosferyczne mogą powodować znaczne szkody materialne oraz stanowić realne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.
ZOBACZ TAKŻE: Katastrofa Air India. Piloci pytali o odcięcie paliwa tuż przed tragedią
W komunikacie wyjaśniono, że:
„Ostrzeżenie II stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Ostrzeżenie I stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, mogących powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.”
Eksperci zalecają unikanie przebywania na otwartej przestrzeni podczas burz, zabezpieczenie rzeczy na balkonach oraz parkowanie pojazdów z dala od drzew. Gwałtowne zjawiska pogodowe mogą pojawić się nagle i spowodować liczne utrudnienia, w tym zalania dróg, uszkodzenia infrastruktury i przerwy w dostawie prądu.
Źródło: IMGW / X / Canva