Czy pracodawca może zanegować L4 online? Odpowiadamy!

Słowa kluczowe:
l4l4 onlinepracodawca
11 października 2022
Przez: : M.S.

Zwolnienia lekarskie pacjenci otrzymują od lekarzy teoretycznie w związku z chorobą lub koniecznością opieki nad bliskimi. Zdarzają się jednak w tej kwestii nadużycia, co może nieść za sobą poważne konsekwencje. Czy pracodawca może zanegować zwolnienie lekarskie swojego pracownika, w tym otrzymane przez niego L4 online? Sprawdzamy!

Elektroniczne zwolnienie lekarskie – jak można otrzymać?

Pacjent, który jest czasowo niezdolny do świadczenia obowiązków zawodowych w związku ze swoim stanem zdrowia lub koniecznością zapewnienia opieki bliskiej osobie, może otrzymać zwolnienie lekarskie. Aktualnie nie wystawia się już zwolnień w wersji papierowej – wszystkie wystawiane są elektronicznie. Nowe dokumenty są cyfrowymi odpowiednikami starych, a otrzymać mogą je osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym, które nie wykorzystały jeszcze przysługującego w roku kalendarzowym limitu L4. Zwolnienie można otrzymać nie tylko od lekarza przyjmującego na NFZ, ale też od lekarza przyjmującego prywatnie, w tym nie tylko na wizycie stacjonarnej, ale również na odległość.

Po konsultacjach zdalnych przez Internet można od lekarza otrzymać elektroniczne zwolnienie lekarskie za pośrednictwem wielu portali medycznych. Przykładów stron, umożliwiających konsultacje online, których efektem mogą być e-zwolnienia jest wiele – L4 online można otrzymać np. na stronie L4Online.pl. Pacjent nie musi się obawiać, jak wygląda zwolnienie elektroniczne wystawiane za pośrednictwem Internetu, ponieważ nie różni się ono od tego, które otrzymuje się stacjonarnie. Dokument ten automatycznie przesyłany jest też elektronicznie do ZUS i pracodawcy, co stanowi duże ułatwienie, jeśli chodzi o obieg dokumentacji medycznej.

E-zwolnienia – czy pracodawca może je zanegować?

Niestety czasami się zdarza, że pacjenci udają się na zwolnienia lekarskie, chociaż nie powinni na nich przebywać. Takie osoby wykorzystują czas przebywania na zwolnieniu lekarskim do celów innych niż z założenia L4 zostało stworzone. Świadczą w tym czasie inną pracę zarobkową, poszukują pracy, gdy chcą ją zmienić, remontują mieszkania, wyjeżdżają na wakacje itd. Pracodawca, który ma podejrzenia co do zasadności wystawienia zwolnienia lekarskiego danej osobie, czy też prawidłowości wykorzystania L4 przez pracownika, nie jest pozostawiony sam sobie.

Jeżeli pracodawca podejrzewa nadużycie zwolnienia lekarskiego przez swojego pracownika, ma prawo je zakwestionować i zażądać kontroli. Na wniosek pracodawcy ZUS może skontrolować ubezpieczonego. Wykrycie nadużycia w kwestii korzystania ze zwolnienia lekarskiego może nieść za sobą poważne konsekwencje dla danej osoby.

Kontrole na zwolnieniu lekarskim – co należy wiedzieć?

ZUS ma prawo skontrolować osoby przebywające na zwolnieniu lekarskim, nawet jeśli wystawiono im L4 online. Kontrola ma na celu sprawdzenie, w jaki sposób pacjent ze zwolnienia lekarskiego korzysta. Pracownik przede wszystkim zobowiązany jest do pobytu w czasie swojego zwolnienia w miejscu, które zostało zgłoszone jako miejsce leczenia. Jeśli ma to być miejsce inne niż miejsce zamieszkania danej osoby, powinna ona poinformować o tym ZUS i pracodawcę.

ZUS sprawdzi też, jak wykorzystywane jest zwolnienie. Jeśli okaże się, że pacjent w tym czasie świadczy inną pracę zarobkową, remontuje mieszkanie, czy też wykonuje inne czynności, które są sprzeczne z ideą rekonwalescencji, zostanie spisany protokół. Nadużycia w zwolnieniach lekarskich są podstawą do zwolnienia danej osoby z pracy, poza tym ubezpieczony może utracić prawo do zasiłku chorobowego, czy też nawet będzie musiał zwrócić pieniądze, które już mu wypłacono.

Udostępnij Facebook instagram

Zostaw komentarz

Kliknij by zamknąć i wrócić do strony głównej