Na pewno jest to dobra wiadomość dla Honorowych Dawców Krwi. Na co mogą liczyć krwiodawcy i jakie trzeba spełnić warunki, aby otrzymać 2 dni wolnego i do nawet tysiąca złotych?
Pandemia koronawirusa sprawiła, że krwiodawcy mogli liczyć na spore przywileje. Do czasu pandemii Honorowym Dawcom Krwi przysługiwał jeden dzień płatny po zabiegu, a podczas pandemii mogli skorzystać z dodatkowego płatnego dnia wolnego, co miało ich zachęcić do oddawania krwi i osocza dla chorych na COVID.
Nowy projekt Ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej gwarantuje stałe wprowadzenie dwóch dni płatnego urlopu bez względu na stan epidemii. Komu będą przysługiwać wolne dni i kto może liczyć na rekompensatę?
Zgodnie z ustawą, dwa dni płatnego urlopu przysługują:
1. Osobom, które po raz pierwszy oddały krew,
2. Osobom, które pracują na system zmianowy, a zwolnienie dotyczy zmiany roboczej, która zaczęła się w dniu, gdy oddano krew i dzień następny,
3. Uczniom i studentom.
Natomiast, jeśli chcemy otrzymać rekompensatę w kwocie 1000 złotych, o zwrot kosztów mogą się ubiegać:
1. Dawcy rzadkich grup krwi,
2. Dawcy, którzy zostali poddani zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom celem uzyskania osocza, lub surowic diagnostycznych.
Rekompensata ma na celu rozwiązać problem z dojazdem i stawieniem się w danym punkcie poboru krwi.
“Wskazana rekompensata może wynieść maksymalnie 1000 zł jednorazowo i jest związana z niedogodnościami wynikającymi ze stawienia się w danej jednostce publicznej służby krwi w celu wykonania zabiegu”
Warto także podkreślić, że oddawanie krwi czy jej składników, traktowane jest jako darowizna. Co za tym idzie można odliczyć jej wartość od dochodu w rocznym rozliczeniu PIT.
ZOBACZ TAKŻE: Cechy charakteru pożądane przez pracodawcę! Posiadasz je wszystkie?
Źródło: rynekzdrowia.pl