Jak wysokie OB powinno niepokoić? Badanie OB krwi.

14 czerwca 2019
Przez: : obcas

Badanie OB krwi jest jednym z najpopularniejszych badań kontrolnych. Lekarze przed postawieniem diagnozy zwykle najpierw kierują pacjenta na morfologię i OB. Jak wysokie OB powinno nas zaniepokoić? Jakie są normy OB?

Badanie OB: co wykrywa?

Badanie OB, czyli innymi słowy Odczyn Biernackiego swoją nazwę zawdzięcza polskiemu lekarzowi Edmundowi Biernackiemu. Zwykle wykonywane jest wraz z morfologią krwi. W celu kontroli zdrowia naszego organizmu powinno się uzyskiwać jego wynik przynajmniej raz do roku, a nawet częściej. Wysokie i niskie OB może wskazywać na wiele chorób, jednak nie daje jednoznacznej odpowiedzi. Jak wysokie OB powinno nas zainteresować? Wszystko zależy tutaj od naszego wieku i płci.

Badanie OB krwi: podwyższone OB, obniżone OB

Nie zawsze nieprawidłowy wynik OB powinien wywoływać stres. Oczywiście w przypadku zmian należy zawsze skonsultować wyniki z lekarzem. Wysokie OB występuje naturalnie w ciąży i nie stanowi zagrożenia. Podwyższone OB miewają także kobiety przed miesiączką. Należy pamiętać, aby badanie przeprowadzić na czczo, bowiem wysokie OB występuje także po posiłkach.

Niskie OB: co dalej, przyczyny, stan zapalny

Niski Odczyn Biernackiego może wskazywać na niedokrwistość, żółtaczkę, niewydolność krążeniową, malarię, a także wiele innych chorób. Z samego wyniku nie można określić danej choroby, należy więc jak najszybciej zgłosić się do lekarza prowadzącego. W organizmie mamy do czynienia ze stanem zapalnym.

Wysokie OB: przyczyny, do jakiego lekarza

Jak wysokie OB powinno zmusić nas do wizyty kontrolnej? Okazuje się, że nawet delikatnie odchyły od normy są powodem do odwiedzenia internisty. Wysokie OB może świadczyć o problemach z funkcjonowaniem tarczycy, nieprawidłowym działaniem wątroby, anemii, czy chorobach reumatycznych.

Normy OB

Aby określić jak wysokie OB powinno niepokoić, należy zapoznać się z polskimi normami. Współczynnik ten wyrażany jest w milimetrach. Dla noworodków prawidłowe wartości OB powinny mieścić się w granicach 0-2 milimetra na godzinę. W przypadku niemowlaków prawidłowa wartość wynosi 12-17 milimetrów na godzinę. U kobiet i mężczyzn podział występuje w zależności od wieku. Normy OB zostały przedstawione poniżej.

Źródło zdjęcia: urodaizdrowie

Udostępnij Facebook instagram

Zostaw komentarz

Kliknij by zamknąć i wrócić do strony głównej