Projekt wnętrza ułatwia wykończenie przestrzeni w taki sposób, by w pełni odpowiadała na oczekiwania domowników. Przypadkowe ustawienie kilku mebli bez zwracania uwagi na kolor ścian, rodzaj dodatków i oświetlenia sprawia, że pomieszczenie wygląda mało estetycznie i zwykle okazuje się niefunkcjonalne. W jaki sposób zaprojektować wnętrze bez pomocy architekta?
Pierwszy etapem samodzielnego tworzenia projektu mieszkania jest wykonanie jego pomiarów. Pomiary powinny uwzględniać długość wszystkich ścian, wysokość pomieszczeń, szerokość drzwi i okien oraz odległości pomiędzy elementami, które muszą pozostać w pomieszczeniu bez zmiany umiejscowienia. Na początkowym szkicu powinny znaleźć się zatem: okna, drzwi, ściany działowe i nośne, piony wodno-kanalizacyjne, przyłącza gazowe, kaloryfery i piony grzewcze. Dodatkowo na planie mieszkania można zaznaczyć kratki rewizyjne, otwory wentylacyjne i skrzynki bezpiecznikowe.
Szkic można wykonać na początku na zwykłej kartce A4, lecz wygodniejsze jest przygotowanie go w programie do projektowania. Program umożliwia błyskawiczne wprowadzanie poprawek w wymiarach, jeśli dojdzie do pomyłki podczas wymiarowania. Poprawki można również wprowadzić na dalszych etapach projektu.
Sprawdź, które programy do projektowania wnętrz zasługują na uwagę: https://nano.komputronik.pl/n/darmowe-programy-do-projektowania-wnetrz-10-najlepszych/
Na planie mieszkania warto zaznaczyć również kierunki świata. Dzięki nim można odpowiednio zaplanować oświetlenie, gdyż zyskuje się informację, w jaki sposób i kiedy słońce oświetla wnętrze. W przypadku pomieszczeń z oknami od południa można zdecydować się na montaż rolet chroniących przed nadmiarem słońca w lecie, a w pomieszczeniach z ekspozycją północną — na założenie dodatkowych lamp i zastosowanie jasnych kolorów na ścianach.
W projekcie wnętrza powinny znaleźć się wszystkie elementy, które służą do wykończenia ścian, podłóg i sufitów, meble, dodatki i oświetlenie. Na początek powinno się wybrać materiały, które posłużą do wykonania podłogi: panele, parkiet, deski drewniane, wykładzina dywanowa itp. Następnie dopasowuje się do nich kolory farb ściennych lub wzory tapet. Na koniec dobiera się typ sufitu. Można pomalować go klasyczną białą farbą lub wykonać sufit podwieszany z efektownym oświetleniem, które podkreśli charakter wnętrza. W zabytkowych budynkach i starych kamienicach równie dobrze można postawić na kasetony.
Kolejnym elementem projektu wnętrza są meble i sprzęty. Plan pomaga dopasować ich typ do stylu pomieszczenia i jego wielkości. W projekcie od razu zauważy się, że meble mają niefunkcjonalne ustawienie lub że ich rozmiar jest zbyt duży do niewielkiego pokoju. Projekt ułatwia również stworzenie wygodnego trójkąta roboczego w kuchni i optymalne ustawienie łóżka w małej sypialni na poddaszu. Dzięki programowi do projektowania można również prawidłowo zaplanować ustawienie mebli i sprzętów w pokoju dziecięcym, który współdzieli ze sobą rodzeństwo.
Więcej o programach do projektowania dowiesz się w serwisie technologicznym nano.komputronik.pl
Projekt wnętrza powinien zawierać również dodatki w postaci obrazów, wazonów, kwiatów doniczkowych, dywanów i zasłon. Dzięki nim wydobywa się charakter wnętrza i podkreśla się urok wybranych mebli. Dodatki sprawiają również, że pomieszczenie nabiera przytulności. Taki projekt sprawia, że użytkownik programu jest w stanie wyobrazić sobie, jak będzie wyglądać jego przyszła sypialnia, salon lub kuchnia.
Do samodzielnego przygotowania projektu wnętrza warto wybrać program Imoplan. Jest to polskie narzędzie, w którym możliwe jest przygotowanie wizualizacji całych domów i mieszkań oraz pojedynczych pomieszczeń. Imoplan jest wszechstronny, dlatego umożliwia wykonanie naprawdę dobrego projektu bez fachowej wiedzy z zakresu architektury.
Roomstyler – 3D room planning tool to kolejny program warty uwagi. Można zaprojektować w nim całe pomieszczenie. Po zapisaniu planu na maila otrzymuje się atrakcyjną wizualizację 3D.
Autodesk Homestyler umożliwia projektowanie domów i mieszkań oraz biur. Dostępna jest w nim również opcja projektowania ogrodów. Aplikację stworzyli twórcy profesjonalnych programów takich jak 3DS MAX i AutoCAD, dlatego cechuje ją wysoki poziom dopracowania.