Od kilku dni portugalska Madera zmaga się z wyjątkowo silnymi wiatrami, które skutecznie sparaliżowały funkcjonowanie lotniska w Funchal. Turyści, w tym wielu Polaków, utknęli na wyspie, nie mając możliwości powrotu do kraju.
Apogeum problemów nastąpiło w niedzielę, kiedy gwałtowne podmuchy wiatru sprawiły, że żaden z zaplanowanych lotów nie mógł się odbyć. Tego dnia odwołano aż 30 połączeń lotniczych, w tym kilka rejsów do polskich miast, Gdańska, Warszawy i Katowic. Najbardziej ucierpieli pasażerowie linii Wizz Air, którzy utknęli na wyspie i oczekują na poprawę warunków atmosferycznych.
„Koczujemy na lotnisku” – relacjonują pasażerowie, którzy od wielu godzin próbują dowiedzieć się, kiedy będą mogli wrócić do domu.
Klasyczny @wizzair jest klasyczny.
— Margin Call jr. (@your_margin) July 6, 2025
Apka podaje że za 15 minut startujemy z Madery, na lotnisku nic nie wiedzą, a ludzie na grupie FB piszą że siedzą w samolocie w Faro (przekierowanym z Funchal bo nie mogli wylądować – a jak oni nie wylądują to my nie wylecimy) i mówią że mają… pic.twitter.com/ScVDvlLpma
Już od 30 czerwca Madera zmaga się z trudnymi warunkami pogodowymi. Od tego czasu łączna liczba anulowanych lotów przekroczyła 100. Mimo że w sobotę udało się zrealizować wszystkie zaplanowane kursy, niedziela przyniosła gwałtowne pogorszenie pogody. Wiatry o dużej sile całkowicie uniemożliwiły starty i lądowania. Linie lotnicze z Polski nie były w stanie dotrzeć na Maderę, przez co również nie mogły zabrać turystów z powrotem.
Obecnie około 30 Polaków oczekuje na lepsze warunki, które pozwolą na bezpieczny wylot z wyspy. Niestety prognozy na kolejne dni są niepewne, meteorolodzy ostrzegają, że pogoda na Atlantyku pozostaje bardzo niestabilna. Dla wielu turystów wymarzone wakacje w raju przedłużają się w stresujący sposób.
ZOBACZ TAKŻE: Katastrofa na lotnisku! Samolot znanego piosenkarza rozbił się o odrzutowiec
Lotnisko w Funchal nie po raz pierwszy pada ofiarą żywiołów. Ze względu na trudne położenie geograficzne i specyficzne ukształtowanie terenu, port lotniczy jest szczególnie narażony na skutki ekstremalnych warunków pogodowych. Nawet nowoczesna infrastruktura nie jest w stanie przeciwdziałać sile natury.
Mimo że sytuacja jest trudna, pozostaje mieć nadzieję, że warunki atmosferyczne wkrótce się poprawią, a ruch lotniczy zostanie przywrócony. W międzyczasie osoby przebywające na Maderze są zmuszone do oczekiwania na rozwój sytuacji i śledzenia informacji od przewoźników oraz lokalnych władz.
Źródło: Fakt.pl / Canva