Legionella – nie żyje już 11 osób. Niepokojące doniesienia dochodzą też z nowych regionów kraju w kontekście zakażenia bakterią. Takie bowiem wykryto w województwach wielkopolskim oraz małopolskim. Początkowo bakterię wykryto natomiast na Podkarpaciu. Informacje o zgonie 11 zakażonych osób potwierdził Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie. Zakażenie potwierdzono u blisko 150 osób tylko w województwie podkarpackim. Co wiadomo o groźnej bakterii, jakie są objawy zakażenia oraz jak się nią zarazić? Szczegóły poniżej!
Coraz poważniej wygląda sytuacja związana z legionellą. Najnowszy komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie głosi, że nie żyje już 11 zakażonych osób. Bakterię wykryto natomiast obecnie u 144 osób zamieszkujących Podkarpacie. To tam wykryto pierwsze przypadki groźnej bakterii, którą zakażenie – jak widać – może prowadzić do tragedii. Jak się jednak okazuje, zakażenia legionellą pojawiły się już również w województwach wielkopolskim oraz małopolskim.
Jak podaje RMF24.pl – w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc przebywa obecnie 19 zakażonych bakterią osób, a kolejne 10 w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Poza 3 osobami przebywającymi na OIOM-ie, stan pozostałych jest stabilny.
Póki co nie ustalona źródła zakażenia wody – bo to właśnie w niej wykryto rzeczoną bakterię. W RMF24.pl czytamy:
W czterech z dziewięciu próbek wody pobranych do badań 18 sierpnia wykryto bakterie legionelli – poinformował na konferencji prasowej przedstawiciel podkarpackiego sanepidu. Osiem z tych próbek pochodziło z ujęcia wody cieplnej, jedna z miejsca zamieszkania osoby, u której wykryto zakażenie.
📻 #Legionella to bakteria, która wywołuje chorobę zakaźną, ale nie zaraźliwą. Nie możemy zarazić się nią od innego człowieka – mówił dziś w @RadiowaJedynka Krzysztof #Saczka, #GIS wz. pic.twitter.com/XrxEaWvhJY
— Główny Inspektorat Sanitarny (@GIS_gov) August 28, 2023
Do zakażenia legionellą dochodzi drogą “inhalacji zakażonego aerozolu”. RMF24.pl wyjaśnia, że do zakażenia nie dochodzi podczas wypicia skażonej wody, ponadto choroba nie przenosi się z człowieka na człowieka. Krzysztof Saczka z Głównego Inspektoratu Sanitarnego mówił dziś na łamach radiowej Jedynki:
“Legionella to bakteria, która wywołuje chorobę zakaźną, ale nie zaraźliwą. Nie możemy zarazić się nią od innego człowieka.”
A jakie są objawy zakażenia? Bakteria legionella pneumophila jest odpowiedzialna za wywoływanie choroby legionistów (legionelloza). Najczęściej rozwój choroby trwa do 6 dni od zakażenia. Objawy są dość mocne i charakterystyczne: gorączka, bóle głowy i bóle mięśni, dreszcze. Następnie pojawiają się duszności, suchy kaszel oraz poważne kłopoty z oddychaniem. Skutkuje to ciężkim zapaleniem płuc. RMF24.pl dodatkowo podaje:
Między 25 proc. a 50 proc. zarażonych pacjentów cierpi też na biegunkę, a około 50 proc. doświadcza majaczenia lub poczucia splątania. Dokładna diagnoza wymaga przeprowadzenia testów laboratoryjnych.
Na najgorszy przebieg choroby oczywiście narażone są osoby przewlekle chore oraz takie, które mają obniżoną odporność.
źródło: RMF24.pl, Twitter, Radiowa Jedynka