Mandaty za tankowanie! Policja sprawdza stacje paliw!

13 sierpnia 2024
Przez: : M.J

W czasie wakacji, kiedy ceny paliw są stosunkowo niskie, kierowcy chętnie tankują swoje pojazdy, często decydując się na zakup większych ilości paliwa niż zazwyczaj. Wielu z nich korzysta z przyczep lub kanistrów, by móc przewieźć dodatkowe paliwo. Tego typu działania nie zawsze są zgodne z przepisami, szczególnie gdy przekraczają określone limity. Policja nakłada mandaty nawet 3000 tysiące złotych!

Na nadchodzący długi weekend stacje paliw wprowadziły szereg promocji, które dodatkowo zachęcają do tankowania. Niestety, niektórzy kierowcy próbują wykorzystać te okazje do nielegalnego przewozu nadmiarowego paliwa, co może skończyć się dotkliwymi karami. Policja, reagując na zgłoszenia, pojawia się na stacjach paliw i wystawia mandaty osobom, które nie przestrzegają przepisów dotyczących przewozu paliw.

Zgodnie z polskim prawem, kierowcy mogą przewozić w pojeździe do 240 litrów paliwa w dodatkowych zbiornikach, nie licząc baku samochodu. Ważne jest jednak, aby paliwo było przechowywane w szczelnych, zamykanych naczyniach o maksymalnej pojemności 60 litrów. Ten limit nie obejmuje paliwa przeznaczonego do zasilania silnika pojazdu ani dodatkowego wyposażenia, takiego jak np. ogrzewanie postojowe.

Przepisy międzynarodowe, w tym europejska umowa dotycząca przewozu drogowego materiałów niebezpiecznych (ADR), jasno określają zasady przewozu paliwa przez osoby fizyczne. Paliwo można przewozić jedynie w specjalnie do tego przeznaczonych kanistrach, baniakach lub innych przenośnych zbiornikach wielokrotnego użytku. Przewóz paliwa w butelkach, bańkach na wodę czy innych niewłaściwych pojemnikach jest surowo zabroniony i grozi mandatem w wysokości 3000 zł.

ZOBACZ TAKŻE: Rekordowe mandaty na świecie! Zwycięzca niechlubnego rankingu zapłacił kilka milionów!

Pojemność stałych zbiorników paliwowych nie może przekroczyć 1500 litrów na jednostkę transportową. Natomiast pojemność zbiornika zamocowanego na przyczepie nie powinna przekraczać 500 litrów. Inżynier Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej, przypomina także o zasadach przechowywania paliwa w garażach. W garażach wolnostojących, wykonanych z materiałów niepalnych, dozwolone jest przechowywanie do 200 litrów paliwa. Natomiast w innych typach garaży – do 60 litrów. Wszystkie naczynia muszą być szczelnie zamykane i przystosowane do przechowywania paliw.

Mandaty na stacjach paliw

Należy pamiętać, że za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących przewozu i przechowywania materiałów niebezpiecznych grożą wysokie grzywny. Co więcej, w skrajnych przypadkach – nawet areszt. Oprócz tego, mandat można otrzymać także za tankowanie pojazdu z włączonym silnikiem. Zgodnie z przepisami Prawa o ruchu drogowym, postój z włączonym silnikiem powyżej minuty jest zabroniony, a za takie wykroczenie grozi kara od 100 do 300 zł, szczególnie jeśli dochodzi do nadmiernej emisji spalin lub hałasu. Długi weekend i związane z nim promocje to czas wzmożonej aktywności policji, dlatego warto pamiętać o przestrzeganiu przepisów, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

Źródło: auto-swiat.pl / Canva

Udostępnij Facebook instagram

Zostaw komentarz

Kliknij by zamknąć i wrócić do strony głównej