Nie żyje wybitny artysta. Zmarł Stanisław Tym…

6 grudnia 2024
Przez: : W.M.

Stanisław Tym, jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiej kultury, znany przede wszystkim z niezapomnianych ról w filmach takich jak „Miś” i „Rozmowy kontrolowane”, zmarł w wieku 87 lat. Był nie tylko aktorem, ale również satyrykiem, reżyserem i felietonistą, który przez dziesięciolecia bawił i inspirował Polaków swoim wyjątkowym poczuciem humoru oraz błyskotliwymi komentarzami na temat rzeczywistości.

6 grudnia 2024 roku odszedł Stanisław Tym, jeden z najwybitniejszych artystów polskiej sceny teatralnej, filmowej i kabaretowej. Informację o jego śmierci przekazała redakcja tygodnika „Polityka”, której Tym był wieloletnim felietonistą.

“Z ogromnym żalem informujemy o śmierci Stanisława Tyma, wielkiej postaci polskiej kultury i mediów. Przez dekady meblował nam zbiorową wyobraźnię i kształtował poczucie humoru. (…) Spojrzenie Tyma jako autora, który przez dekady meblował nam zbiorową wyobraźnię i kształtował poczucie humoru, nigdy się nie zestarzało” – napisano w oficjalnym komunikacie.

Artysta zmarł w wieku 87 lat.

Kariera Stanisława Tyma

Stanisław Tym urodził się 17 lipca 1937 roku w Małkini Górnej. Choć początkowo próbował swoich sił w różnych dziedzinach, studiując chemię, przetwórstwo czy aktorstwo, żadnego z kierunków nie ukończył. Ostatecznie to sztuka stała się jego życiowym powołaniem. Już w młodości pracował jako bramkarz i szatniarz w warszawskim klubie „Stodoła”, gdzie stawiał pierwsze kroki jako kabareciarz. Jego talent szybko dostrzeżono, a współpraca z warszawskim Studenckim Teatrem Satyryków otworzyła mu drogę do dalszej kariery.

Był nie tylko aktorem, ale również reżyserem, scenarzystą i mistrzem krótkich, humorystycznych form literackich. Jego skecze, sztuki teatralne i słuchowiska radiowe na stałe wpisały się w kanon polskiej kultury. Największą popularność zdobył dzięki współpracy z reżyserem Stanisławem Bareją – niezapomniane role w filmach „Miś”, „Rozmowy kontrolowane” i „Ryś” uczyniły go ikoną polskiego kina komediowego.

Tym angażował się także w działalność społeczną i polityczną. W 1976 roku podpisał list protestacyjny przeciwko zmianom w konstytucji PRL, za co trafił na listę autorów objętych szczególnym nadzorem cenzury. W latach 80. i 90. pracował jako reżyser teatralny, współpracując z takimi scenami jak Teatr Rampa czy Teatr Powszechny. Był również autorem licznych felietonów, które publikował w najważniejszych polskich tygodnikach, m.in. „Polityce”.

Jego dorobek literacki obejmuje zbiory tekstów satyrycznych i rysunków, a także scenariusze nagradzane na festiwalach filmowych. W 1998 roku otrzymał prestiżową Nagrodę Kisiela, a w 2010 roku tytuł Mistrza Mowy Polskiej.

Stanisław Tym był wegetarianinem, miłośnikiem natury i mieszkańcem spokojnej wsi nad jeziorem Wigry, gdzie spędzał ostatnie lata życia. Jego żona, Anna Kokozow-Tym, zmarła w 2023 roku. W życiu prywatnym Tym był znany z poczucia humoru i dystansu do siebie. Jego rodzina miała również ciekawą historię – przodek artysty, Daniel Tym, był królewskim ludwisarzem.

Dzięki swojej twórczości Stanisław Tym na zawsze pozostanie w pamięci jako jeden z najwybitniejszych polskich satyryków, który w niepowtarzalny sposób kształtował zbiorową wyobraźnię i poczucie humoru wielu pokoleń Polaków.

Nie żyje Stanisław Tym, fot. AKPA

źródło zdjęć: AKPA

Udostępnij Facebook instagram

Zostaw komentarz

Kliknij by zamknąć i wrócić do strony głównej