W 2024 roku Polacy będą mieli możliwość zrobienia zakupów w 7 niedziel. Poznaj daty niedziel handlowych.
Będą to dni:
Warto jednak pamiętać, że istnieją pewne wyjątki od zakazu handlu w niedzielę. Do nich należą m.in. stacje paliw płynnych, piekarnie, cukiernie, lodziarnie, placówki gastronomiczne, strefy wolnocłowe, punkty sprzedające prasę, bilety komunikacji miejskiej, wyroby tytoniowe, kupony gier losowych i zakłady wzajemne, sklepy w hotelach, placówki w zakładach kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku, sklepy internetowe, automaty sprzedające towary, sklepy z kwiatami, apteki, punkty apteczne, sklepy z pamiątkami lub dewocjonaliami oraz placówki pocztowe oferujące usługi pocztowe.
ZOBACZ TAKŻE: Nieproszony gość w Biedronce! Nie do wiary, co znaleźli pod paletą z olejem
Warto również zaznaczyć, że kwestie związane z niedzielami handlowymi mogą ulec zmianie w związku z przejęciem władzy w sejmie przez opozycję. Partia dąży do całkowitego zniesienia handlu w niedziele. Według postulatów KO, pracownicy mieliby mieć dwie niedziele wolne, a dwie pracujące. Za pracę w dzień wolny od pracy i święta pracodawca miałby zapłacić pracownikowi podwójną pensję.
Inną propozycją jest Trzecia Droga, która proponuje handel w dwie niedziele w miesiącu, a dwie pozostałe miałyby być niehandlowe.
Ograniczenia dotyczące handlu w niedziele istnieją w Polsce od 2018 roku, oparte na Ustawie z 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. W praktyce oznacza to, że możliwość zrobienia zakupów w niedziele może być ograniczona do wyżej wymienionych dni.
Źródło: Cytaty.pl / Canva