Nowe przepisy dotyczące cen miejsc parkingowych – co zmieni się od 2025 roku?

2 lipca 2024
Przez: : M.J

Rząd planuje wprowadzić zmiany w przepisach dotyczących opodatkowania miejsc parkingowych w garażach podziemnych. Obecne regulacje często prowadzą do sytuacji, w której podatek za garaż jest nawet 6- lub 10-krotnie wyższy niż podatek za mieszkanie, co budzi liczne kontrowersje. Nowe przepisy mają na celu wyeliminowanie tych nieprawidłowości i wprowadzenie bardziej sprawiedliwego systemu opodatkowania.

Wysokie stawki podatkowe za miejsce parkingowe

Aktualnie właściciele miejsc parkingowych w garażach podziemnych muszą płacić podatek lokalny, który bywa uznawany za nieproporcjonalnie wysoki. W sytuacjach, gdy garaż posiada księgę wieczystą, jest on traktowany jako odrębna nieruchomość, co skutkuje wyższą stawką podatkową. Natomiast gdy garaż jest traktowany jako część przynależna do budynku, podobnie jak piwnica czy pomieszczenie gospodarcze, i nie ma odrębnej księgi wieczystej, podatek jest niższy. Decyzja o statusie prawnym garażu leży w gestii dewelopera, co pozostaje poza kontrolą mieszkańców.

Planowane zmiany mają na celu ujednolicenie statusu garaży podziemnych jako części mieszkalnej budynku, niezależnie od formy ich własności. Nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych zakłada, że opłata za metr kwadratowy garażu będzie równa opłacie za metr kwadratowy mieszkania. Dzięki temu właściciele miejsc parkingowych nie będą już musieli ponosić znacznie wyższych kosztów niż właściciele mieszkań.

Ujednolicenie przepisów pozwoli na eliminację różnic 

Wprowadzenie tych zmian ma kluczowe znaczenie również z innego powodu. Garaże, które posiadają własną księgę wieczystą, mogą być sprzedawane niezależnie od mieszkań. Natomiast garaże traktowane jako pomieszczenia przynależne nie mogą być zbywane osobno. Ujednolicenie przepisów pozwoli na eliminację tych różnic i wprowadzenie bardziej jednolitego systemu.

Nowelizacja przepisów wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 18 października 2023 roku (sygn. akt SK 23/19). Trybunał uznał, że różnicowanie stawek podatkowych w zależności od statusu prawnego garażu jest niezgodne z konstytucją i nakazał wprowadzenie jednolitych przepisów. Choć wyrok zapadł w 2023 roku, jego skutki mają obowiązywać od 2025 roku, co zmusiło rząd do szybkiego działania.

Od kiedy w życie wejdą nowe przepisy?

Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku, co pozwoli na zgodność z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego przed ustalonym terminem. Wprowadzenie tych regulacji przyniesie korzyści właścicielom miejsc parkingowych, eliminując nieuzasadnione dysproporcje w opodatkowaniu i zapewniając bardziej sprawiedliwy system.

Wprowadzenie ujednoliconych stawek podatkowych z pewnością spotka się z pozytywnym odbiorem społeczeństwa, które od lat zmaga się z problemami związanymi z wysokimi opłatami za garaże. Nowe przepisy mają na celu stworzenie bardziej przejrzystego i sprawiedliwego systemu, który uwzględni potrzeby wszystkich właścicieli nieruchomości.

ZOBACZ TAKŻE: Funkcje kluczyka samochodowego, o których nie masz pojęcia! Co oferuje twój?

Źródło: Cytaty.pl 

Udostępnij Facebook instagram

Zostaw komentarz

Kliknij by zamknąć i wrócić do strony głównej