Ostatnie pożegnanie Jerzego Stuhra. Tłumy żegnają wybitnego aktora

17 lipca 2024
Przez: : M.J

Jerzy Stuhr zmarł 9 lipca w Krakowie. Od wielu lat zmagał się z poważną chorobą. W środę, 17 lipca odbyło się ostatnie pożegnanie wybitnego aktora. Ludzie tłumnie zgromadzili się w kościele św. Piotra i Pawła, aby następnie udać się w ostatnią drogę wybitnego artysty, który został pochowany na Cmentarzu Rakowickim. Pogrzeb Jerzego Stuhra był niezwykle poruszającym wydarzeniem.

9 lipca media obiegła smutna wiadomość o śmierci Jerzego Stuhra. Znanego polskiego aktora, który wcielał się w kultowe role m.in. w filmach “Seksmisja”, “Kiler” i “Wodzirej”. Stuhr przez lata zmagał się z poważnymi problemami zdrowotnymi, przeszedł dwa zawały serca, udar mózgu, a w 2011 roku zdiagnozowano u niego nowotwór krtani.

Szczegóły pogrzebu Jerzego Stuhra

12 lipca “Gazeta Wyborcza” i serwis wyborcza.pl opublikowały nekrolog Jerzego Stuhra, w którym podano szczegółowe informacje dotyczące jego ostatniego pożegnania. Uroczystości pogrzebowe miały miejsce w środę, 17 lipca. Żałobna msza święta odbyła się o godzinie 12.00 w Kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie, a pochówek nastąpił o godzinie 14.00 na Cmentarzu Rakowickim.

Rodzina Jerzego Stuhra – żona, córka, syn, synowa, zięć, wnuki oraz pozostali członkowie – zwróciła się z prośbą do uczestników pogrzebu, aby nie przynosili kwiatów. Zamiast tego, poproszono o przekazanie pieniędzy, które miałyby zostać wydane na kwiaty, na Fundację Unicorn, oferującą pomoc psychoonkologiczną. Jerzy Stuhr i jego żona Barbara byli związani z tą organizacją od ponad dwóch dekad.

W nekrologu napisano, że Jerzy Stuhr:

“Przeżył długie, piękne i twórcze życie. Niestrudzenie i z godnością walcząc z ciężkimi chorobami, dawał przykład, nadzieję i motywację do walki innym. Zasnął otoczony miłością”. 

Nekrolog określa Stuhra jako “aktora, reżysera, nauczyciela, rektora, społecznika, inteligenta, syna Mitteleuropy. Męża, ojca, dziadka”. Szczególną uwagę przyciąga użycie terminu “Mitteleuropa”, oznaczającego Europę Środkową, co podkreśla jego tożsamość jako obywatela wielu krajów. Jerzy Stuhr rozwijał swoją karierę nie tylko w Polsce, ale także we Włoszech, a jego poczucie przynależności do kilku państw było dla niego istotne, o czym mówił w jednym z wywiadów.

Jerzy Stuhr był postacią wyjątkową w polskiej kulturze. Jego kariera obejmowała wiele różnych ról filmowych i teatralnych, a także działalność reżyserską i pedagogiczną. Był również rektorem Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Jego praca była nie tylko artystycznym wkładem, ale także inspiracją dla wielu młodych aktorów i reżyserów.

Pogrzeb Jerzego Stuhra

fot. AKPA
fot. AKPA
Na zdj.: Marianna Stuhr, Maciej Stuhr, Fot. AKPA
Fot. AKPA
Na zdj.: Gabriela Muskała, Zbigniew Zamachowski, Fot. AKPA
Fot. AKPA
fot. AKPA

Śmierć Jerzego Stuhra jest ogromną stratą dla polskiego teatru i filmu. Jego twórczość, niezapomniane role oraz osobiste zmagania z chorobami uczyniły go postacią, która pozostanie w pamięci wielu osób na długo. Uroczystości pogrzebowe były momentem pożegnania, ale także uczczenia życia i dorobku jednego z najwybitniejszych polskich aktorów.

Źródło: Akpa

Udostępnij Facebook instagram

Zostaw komentarz

Kliknij by zamknąć i wrócić do strony głównej