W związku ze śmiercią Papieża Franciszka, prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie o wprowadzeniu żałoby narodowej na sobotę, 26 kwietnia 2025 roku. Dokument został opublikowany w Dzienniku Ustaw i ma charakter oficjalny – obowiązywać będzie od północy z piątku na sobotę aż do północy z soboty na niedzielę. Co dla obywateli oznacza żałoba narodowa? Czego nie wolno robić? Wyjaśniamy!
Choć wielu Polaków kojarzy żałobę narodową z zakazem imprez masowych, tym razem sprawa nie jest aż tak jednoznaczna. Rozporządzenie nie wprowadza zakazu organizacji wydarzeń rozrywkowych, sportowych czy rodzinnych – nie mówi też nic wprost o weselach czy koncertach.
W treści aktu prawnego mowa głównie o obowiązku opuszczenia flag państwowych do połowy masztu. Dotyczy to wszystkich instytucji publicznych – od urzędów, przez szkoły, aż po jednostki samorządu terytorialnego. Szczególne zalecenia mają także media – programy powinny w tym dniu oddać hołd zmarłemu papieżowi i okazać powagę sytuacji.
ZOBACZ TAKŻE: Szokujące proroctwo Nostradamusa: “Bardzo stary papież umrze”, a Kościół osłabnie!
Wielu Polaków, którzy zaplanowali ważne uroczystości na 26 kwietnia, poczuło się zaniepokojonych. Czy można zorganizować ślub, wesele, koncert lub mecz w dniu żałoby? Sytuację wyjaśnił Jan Grabiec, szef kancelarii premiera, w programie “Kropka nad i” w TVN24:
“Flagi muszą zostać opuszczone do połowy masztu. Mogą odbywać się koncerty, spektakle lub mecze – powiedział Grabiec. Dodał, że istnieją jedynie “zalecenia dla koncesjonariuszy, stacji telewizyjnych, dla telewizji publicznej, żeby uszanować uczucia tych, którzy uczestniczą w żałobie tego dnia”.
Według jego słów, nie obowiązują konkretne zakazy, a decyzja o organizacji wydarzeń zależy od wrażliwości ich organizatorów. “To jest bardziej zalecenie niż nakaz prawny” – dodał. Nie przewidziano też żadnych sankcji za przeprowadzenie imprezy.
Ogłoszenie żałoby narodowej bez precyzyjnych wytycznych wywołało w sieci falę komentarzy. Część osób krytykuje sposób komunikacji ze strony władz, inni zwracają uwagę na brak klarowności przepisów. Internauci pytają: skoro nie ma zakazów, to po co żałoba?
Źródło: TVN24 / NaTemat.pl / Canva