Masz czarne włosy i marzysz o radykalnej zmianie koloru? Jest to możliwe, ale do tematu trzeba podejść z rozwagą. Warto również wiedzieć czego nie robić, aby uniknąć małych i większych tragedii. Z naszego poradnika dowiesz się wszystkiego na temat rozjaśniania czarnych włosów.
Czy można rozjaśnić czarne włosy?
Tak, ale nie da się od razu przejść z czerni do jasnego blondu. Rozjaśnianie ciemnych włosów to proces stopniowy. Tylko wtedy jest bezpieczny, a jego efekty są bardziej przewidywalne. Nie próbuj robić tego samodzielnie, jeśli nie masz doświadczenia w domowych zabiegach fryzjerskich. Warto wiedzieć, że naturalnie czarne włosy są z natury grubsze od jasnych i po farbowaniu nie będą wyglądać jak te u blondynek.
Drugą kwestią do rozważenia jest problem ciemnych odrostów, które bardzo szybko będą widoczne. Dlatego musisz się przygotować na częste zabiegi jeśli chcesz utrzymać efekt. Bardzo ważne: jeśli włosy były wcześniej farbowane na czarno, pod żadnym pozorem nie próbuj samodzielnie ich rozjaśniać. Uzyskanie estetycznego efektu w tym przypadku wymaga profesjonalnej wiedzy fryzjerskiej. Najpierw trzeba przeprowadzić dekoloryzację, a dopiero potem nadać fryzurze wymarzony odcień. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj: https://onlybio.life/blog/dekoloryzacja-wlosow/.
To bardzo ważny etap, od którego będzie zależał efekt. Jeśli zdecydowałaś się na radykalną zmianę koloru, to musisz uzbroić się w cierpliwość i przed zabiegiem dobrze zadbać o włosy. Jeśli Twoje włosy są zniszczone, suche i łamliwe to najpierw musisz je solidnie odżywić i wzmocnić, bo rozjaśnianie może je osłabić.
Regularne stosowanie masek i wcierek to dobry kierunek. Przy bardzo zniszczonych włosach warto zdecydować się na zastosowanie specjalnej kuracji regenerującej. Aby wzmocnić ich działanie, zadbaj o nawodnienie organizmu i zdrową dietę.
Najważniejszy jest wybór odpowiedniej metody. Najczęściej stosowanym rozjaśniaczem jest mieszanina nadtlenku wodoru (woda utleniona) i proszków rozjaśniających. Choć ciemne włosy wymagają stosowania wysokich stężeń – 9% lub 12% to tutaj trzeba zachować dużą ostrożność, bo zbyt mocne środki niszczą włosy. Dlatego najczęściej fryzjerzy stosują metodę stopniowego rozjaśniania włosów, zaczynając od niskich stężeń.
Czas zabiegu jest bardzo ważny! Nie wolno przetrzymać preparatu na włosach, bo takie działanie może nie tylko osłabić, ale całkowicie zniszczyć włosy. Po rozjaśnianiu konieczne jest przywrócenie naturalnego pH skóry głowy. Dlatego fryzjer nałoży dodatkowo produkt neutralizujący. Potem już tylko mycie, suszenie i podziwianie efektów.
Dziś techniki fryzjerskie i zaawansowane preparaty pozwalają na bezpieczne rozjaśnianie czarnych włosów. Jednak wciąż jest to zabieg ryzykowny, bo często nawet fryzjer nie wie jaki efekt przyniosą jego starania. Dlatego warto rozważyć inne techniki zmiany koloru ciemnych włosów, jak na przykład baleyage, modne sombre czy subtelniejsze refleksy. Takie zabiegi nie dają radykalnej zmiany wyglądu, która nie zawsze przynosi oczekiwane efekty.