Usuwanie guzów tarczycy laserem

19 października 2022
Przez: : M.S.

Tarczyca to narząd, który w ludzkim organizmie pełni niezwykle istotną rolę. Warto regularnie ją badać i reagować natychmiast na wszelkie nieprawidłowości. Jedną z najczęstszych diagnoz, jakie można usłyszeć w gabinecie endokrynologicznym są guzki na tarczycy. Czy ich obecność jest groźna dla zdrowia? Jak je leczyć? Aby się tego dowiedzieć, przeczytaj poniższy artykuł.

Guzy na tarczycy – podstawowe informacje

Tarczyca to gruczoł produkujący hormony odpowiedzialne za wiele ważnych czynności ludzkiego organizmu. Biorą one udział m.in. w procesach metabolizmu lipidów, pomagają zachowywać prawidłowy bilans energetyczny i uczestniczą w wytwarzaniu ciepła. 

Tarczyca jest zlokalizowana na przedniej ścianie szyi. W jej sąsiedztwie znajdują się naczynia krwionośne, których rola jest bardzo istotna m.in. dla prawidłowego funkcjonowania mózgu. Przerost gruczołu bądź pojawienie się na nim guzków lub innych patologicznych zmian zwykle ma negatywny wpływ na kondycję całego organizmu.

Objawem przerostu tarczycy jest przede wszystkim ucisk w obrębie gardła i przełyku. Podobne symptomy mogą, choć nie muszą, towarzyszyć pojawieniu się na gruczole guzków. U dużej liczby pacjentów zmiany w narządzie nie wiążą się z występowaniem żadnego bólu czy dyskomfortu.

Guzki tarczycy występują u około 50% dorosłych kobiet i ok. 30% dorosłych mężczyzn. Przyczyny zaburzeń funkcjonowania gruczołu mogą być różne. Wśród najczęściej występujących wymienia się:

  • uwarunkowania genetyczne,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • przewlekły stres,
  • niedobory żywieniowe,
  • zanieczyszczenie środowiska.

Guzy tarczycy są diagnozowane poprzez badanie ultrasonograficzne (USG). Zmiany można podzielić na łagodne i złośliwe. Te pierwsze nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, jednak mogą utrudniać funkcjonowanie, dlatego też należy poddać je leczeniu. Guzki o charakterze złośliwym wymagają szczegółowej diagnostyki, a następnie rozpoczęcia terapii onkologicznej.

Leczenie guzów tarczycy

Usuwanie niezłośliwych guzów tarczycy może przebiegać na drodze ich wycięcia. Jest to tradycyjna metoda leczenia tego typu zmian, która jednak wiąże się z długą rekonwalescencją i ryzykiem powikłań. Chirurgiczne usuwanie guzów tarczycy może spowodować wystąpienie pierwotnej niedoczynności gruczołu. Oznacza to konieczność stosowania terapii hormonalnej do końca życia.

Obecnie rezygnuje się z zabiegów chirurgicznych na rzecz procedur o zdecydowanie mniejszej inwazyjności. Wykonywane w gabinetach Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy usuwanie guzów tarczycy laserem pozwala na zachowanie zdrowych tkanek w stanie nienaruszonym. Wpływa to pozytywnie na samopoczucie pacjenta i skraca czas rekonwalescencji po terapii.

Celem zabiegu jest przezskórne likwidowanie zmian ogniskowych tarczycy. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnego echolasera, który jest wyposażony w elastyczne światłowody kwarcowe o średnicy 0,8 mm. Specjalista z Bieńkowscy Clinic wprowadza włókna światłowodowe bezpośrednio do struktury guza. Następnie uwalnia wiązki lasera o długości 1064 nm, które podgrzewają zmienione patologicznie tkanki. Doprowadza to do ich koagulacji, a w konsekwencji – do ich usunięcia z gruczołu. Ryzyko wznowy zostaje zneutralizowane poprzez uszkodzenie sąsiadujących z guzem naczyń krwionośnych. Cała procedura przeprowadzana jest w sposób bezpieczny, pod kontrolą obrazu ultrasonografii.

Usuwanie guzów tarczycy laserem jest możliwe przy zdiagnozowaniu zmian o charakterze niezłośliwym i strukturze litej lub lito-płynowej. Czas trwania zabiegu wynosi około 60 minut. Wcześniej przeprowadzana jest 40-minutowa konsultacja wstępna, w trakcie której wykonuje się badanie USG tarczycy i wyklucza wszelkie przeciwwskazania. Należą do nich:

  • potwierdzony charakter nowotworowy zmian;
  • zakażenie skóry w miejscu zabiegowym;
  • umiejscowienie zmian w pobliżu krytycznych struktur.

Usuwanie guzów tarczycy laserem nie wiąże się z koniecznością odbywania rekonwalescencji. Efekty zabiegu nie muszą być również wspomagane terapią hormonalną. Jedynym widocznym skutkiem ubocznym procedury może być ślad po nakłuciu szyi igłą. Znika on jednak samoistnie krótko po zabiegu.

Udostępnij Facebook instagram

Zostaw komentarz

Kliknij by zamknąć i wrócić do strony głównej