W Polsce problem nadużywania alkoholu jest poważnym zagadnieniem społecznym. Według danych Eurostatu, Polska znajduje się na wysokim miejscu pod względem liczby zgonów związanych z nadmiernym spożyciem alkoholu. Z tego powodu, istnieje specjalne świadczenie, potocznie nazywane rentą alkoholową, przeznaczone dla osób, które z powodu swojej zależności od alkoholu straciły zdolność do pracy. Na czym polega renta alkoholowa?
Termin “renta alkoholowa” nie jest formalnym terminem prawnym, lecz powszechnie używanym określeniem renty z tytułu niezdolności do pracy, która może być przyznawana osobom uzależnionym od alkoholu. Kluczowe jest tu rozróżnienie, że sama zależność od alkoholu nie uprawnia do otrzymania tego świadczenia. Wymagane są konkretne schorzenia wynikające z nadużywania alkoholu, takie jak na przykład przewlekłe zapalenie trzustki czy zespół Otella.
ZOBACZ TAKŻE: Urlop macierzyński i rodzicielski – co warto o nich wiedzieć?
Aby móc ubiegać się o rentę alkoholową, należy spełnić kilka warunków określonych przez ZUS:
Wysokość renty uzależniona jest od rodzaju niezdolności do pracy. W 2024 roku, stawki renty alkoholowej mogą wynosić:
Świadczenia te podlegają corocznej waloryzacji, co oznacza, że w marcu każdego roku kwoty te mogą ulec zmianie.
Aby złożyć wniosek o rentę alkoholową, można to zrobić osobiście, pocztą lub online przez serwis PUE ZUS. W serwisie należy wypełnić odpowiedni formularz i określić sposób odbioru decyzji. Wymagane dokumenty, takie jak potwierdzenia czasu zatrudnienia czy stanu zdrowia, można dostarczyć do ZUS osobiście lub pocztą.
Decyzja o przyznaniu renty jest wydawana przez orzecznika ZUS oraz komisję lekarską, zwykle w ciągu 30 dni od zgromadzenia wszystkich niezbędnych informacji. W przypadku niezgody na decyzję, istnieje możliwość odwołania do sądu okręgowego.
Źródło: strefabiznesi.pl / Canva