Rok szkolny 2024/2025 już wystartował, przynosząc uczniom nie tylko powrót do szkolnych obowiązków, ale i istotne zmiany w organizacji ferii zimowych. To właśnie w nadchodzącym roku ferie będą wyglądały po raz ostatni według dotychczasowego schematu. Już od roku szkolnego 2025/2026 będziemy świadkami nowego podziału, który znacząco wpłynie na harmonogram przerw zimowych.
Obecny podział ferii zimowych, który obowiązuje jeszcze w roku 2024/2025, wprowadza cztery tury. Każda z nich przypada na inne województwa. Zgodnie z kalendarzem opublikowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, pierwsza tura ferii rozpocznie się 20 stycznia i potrwa do 2 lutego 2025 roku. Obejmuje ona województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie.
Druga tura, przypadająca na okres od 27 stycznia do 9 lutego, obejmie województwa podlaskie oraz warmińsko-mazurskie.
Kolejna tura, trwająca od 3 do 16 lutego, dotyczy województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego oraz zachodniopomorskiego.
Ostatnia, czwarta tura, rozpocznie się 17 lutego i potrwa do 2 marca 2025 roku. W tym czasie ferie będą trwać w województwach: lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim oraz śląskim.
Rok szkolny 2025/2026 przyniesie jednak zasadniczą zmianę.
ZOBACZ TAKŻE: Złe wieści dla uczniów! Będą dłużej chodzić do szkoły!
Od przyszłego roku ferie zimowe zostaną skrócone do trzech terminów, co będzie miało wpływ na planowanie wolnych dni. Nowy podział ferii zostanie wprowadzony według poniższego schematu:
Pierwsza tura odbędzie się od 19 stycznia do 1 lutego 2026 roku i obejmie województwa: mazowieckie, pomorskie, podlaskie, świętokrzyskie oraz warmińsko-mazurskie.
Druga tura potrwa od 2 do 15 lutego 2026 roku, a ferie będą odbywać się w województwach: dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, zachodniopomorskim, małopolskim oraz opolskim.
Ostatnia tura, od 16 lutego do 1 marca 2026 roku, będzie obejmować województwa: podkarpackie, lubelskie, wielkopolskie, lubuskie i śląskie.
Wprowadzenie tych zmian z pewnością wpłynie na sposób planowania ferii przez uczniów oraz rodziców. Nowy system ma na celu ułatwienie organizacji ferii w całym kraju i zapewnienie bardziej zharmonizowanego rozkładu dni wolnych. To istotna reforma, która z pewnością wpłynie na przyszłe ferie zimowe i letnie w polskich szkołach.
Źródło: Cytaty.pl / Canva