Chcesz wyrobić paszport? Na rezerwację terminu trzeba czekać kilka tygodni

3 maja 2022
Przez: : MC

Wielkimi krokami zbliża się sezon urlopowy, a wraz z nim wyrabianie paszportów. Zapewne wielu z was zorientowało się tuż przed wyjazdem, że dokument stracił ważność. Niestety nie mamy dobrych informacji… Oczekiwanie na nowy paszport może trwać nawet kilka miesięcy.

Czym jest paszport?

Paszport jest dokumentem, który potwierdza tożsamość oraz obywatelstwo. Ponadto umożliwia swobodne podróżowanie po różnych krajach, a przede wszystkim państwach nienależących do Unii Europejskiej.

Kwoty za wyrobienie dokumentu prezentują się następująco:

  • 30 zł – dzieci do 13 lat,
  • 70 zł – uczniowie od 13. roku życia i studenci,
  • 140 zł – dorośli.

Zobacz także: Ile pieniędzy włożyć do koperty na komunię?

Na oficjalnej stronie rządowej czytamy, że na dokument czeka się do 30 dni od złożenia wniosku.

“Do 30 dni od złożenia wniosku. Jeśli składasz wniosek za granicą (w polskim konsulacie) może to potrwać dłużej. Urzędnik poda ci dokładny termin realizacji” – napisano na stronie gov.pl.

Jak długo czeka się na dokument?

Jak się okazuje, do mediów docierają kolejne głosy związane z wydłużonym czasem oczekiwania. Jak podaje serwis epoznan.pl, do redakcji napłynęły listy, z których wynika, iż na paszport czeka się nawet kilka miesięcy. Czytelnicy skarżą się również na utrudniony kontakt z urzędami, w tym nieodbieranie przez pracowników urzędów telefonów.

“Od jakiegoś czasu próbuję wyrobić paszport swojej córce. Rezerwacja internetowa nie istnieje, ciągle pokazuje że brak wolnych terminów, telefon odrzuca połączenie.” – napisał pan Dariusz.

Od kilku tygodni, o ile nie miesięcy, jest bardzo duże utrudnienie w dostępie do urzędu. Praktycznie nie ma szansy na rejestrację internetową. Na miejscu okazuje się, że od dłuższego czasu nie działa biletomat i zostanie on naprawiony dopiero w kwietniu. Obsługiwani są praktycznie tylko ci klienci, którzy maja rezerwację internetową– zauważył czytelnik epoznan.pl.

Warto również dodać, że 27 marca 2022 r. weszły w życie nowe przepisy, zmieniające ustawę o dokumentach paszportowych. Nowelizacja zakłada uproszczenie i usprawnienie procedur administracyjnych, informatyzację, a także wzmocnienie bezpieczeństwa.

W związku z istniejącą sytuacja trzeba jednak uzbroić się w dodatkową cierpliwość.

źródło: bip.brpo.gov.pl, gov.pl, epoznan.pl, zdjęcie – screen YouTube SILESIA FLESZ TVS

Udostępnij Facebook instagram

Zostaw komentarz

Kliknij by zamknąć i wrócić do strony głównej