Czy za L4 online się płaci? Sprawdzamy!

Słowa kluczowe:
l4zwolnienie
9 sierpnia 2022
Przez: : M.S.

Zwolnienie lekarskie można otrzymać nie tylko od lekarza przyjmującego stacjonarnie, ale również w ramach konsultacji zdalnych. L4 online cieszy się popularnością, ponieważ nie wymaga rejestracji z wyprzedzeniem, a cała procedura odbywa się szybko. Czy jednak za takie zwolnienie należy zapłacić? Informacje na ten temat zebraliśmy poniżej.

Czym jest i jak uzyskać zwolnienie lekarskie online?

Elektroniczne zwolnienie online to L4, które lekarz wystawia pacjentowi po konsultacjach zdalnych przez Internet, jeśli stwierdzi jego czasową niezdolność do pracy. Jest to dokument cyfrowy o mocy prawnej, który nie różni się od zwolnień lekarskich wystawianych stacjonarnie. Podstawową różnicą jest brak bezpośredniego kontaktu z lekarzem, co uniemożliwia np. przeprowadzenie badania fizykalnego. Jeśli jednak pacjent chwilowo go nie potrzebuje, może zwolnienie online uzyskać znacznie szybciej niż zazwyczaj stacjonarnie i to bez konieczności wcześniejszej rejestracji.

Zwolnienia lekarskie przez Internet mogą być wystawione po konsultacjach zdalnych w zaledwie kilka minut – L4 online można szybko otrzymać na dedykowanych portalach. Jak uzyskać zwolnienie lekarskie online? Wystarczy uzupełnić przygotowany specjalnie do tego celu formularz medyczny, który ma zastąpić ustny wywiad lekarski. Odpowiedzi zawarte w formularzu pozwolą lekarzowi stwierdzić zasadność wystawienia L4 online na miesiąc czy inny czas. Gdzie sprawdzić zwolnienie lekarskie otrzymane w ten sposób? Będzie dostępne dokładnie w tych samych miejscach, co zwolnienia wystawiane stacjonarnie.

Ile kosztuje L4 online?

Zwolnienie lekarskie można otrzymać w ramach NFZ i prywatnie, w tym zarówno stacjonarnie, jak i na odległość. Często pada wśród pacjentów pytanie „ile kosztuje L4 online”, ale odpowiedź każdorazowo jest jedna: L4 nie kosztuje nic. Zarówno e-zwolnienia, jak i e-recepty czy e-skierowania nie podlegają opłatom i wystawiane są pacjentom za darmo, bez względu na to, z jakiej formy konsultacji z lekarzem korzystamy. L4 za darmo otrzymamy na NFZ i prywatnie, w tym i stacjonarnie, i zdalnie.

Nie oznacza to jednak, że w każdym przypadku pacjent zwolniony jest całkowicie z jakichkolwiek kosztów. Osoby ubezpieczone, które wybierają kontakt z lekarzem na NFZ, nie będą płacić za konsultację medyczną z własnej kieszeni. Jeśli jednak pacjent podejmuje decyzję, by skorzystać z konsultacji prywatnych z lekarzem (stacjonarnie lub zdalnie), musi liczyć się z tym, że NFZ ich nie refunduje. Płatność za prywatną konsultację z lekarzem należy pokryć z własnej kieszeni, a dokonanie płatności nie stanowi gwarancji, że lekarz wystawi receptę, zwolnienie czy skierowanie. W tych sprawach każdorazowo decyzja pozostawiana jest lekarzowi.

Gdzie sprawdzić zwolnienie lekarskie otrzymane przez Internet?

Każde zwolnienie lekarskie (wystawiane stacjonarnie i online) powiązane jest z numerem PESEL osoby ubezpieczonej. Oznacza to, że cyfrowo zapisywane jest w jej dokumentacji medycznej. Pacjent może sprawdzić swoje zwolnienie i informacje na nim zawarte w dowolnym momencie, o ile posiada dostęp do Internetu. Nie trzeba przy tym martwić się, po jakim czasie pojawi się zwolnienie na IKP czy w PUE ZUS, gdyż dokumenty automatycznie są przesyłane w te miejsca w momencie wystawienia L4.

Aby sprawdzić swoje zwolnienie L4 w PUE ZUS lub IKP, należy zalogować się, wykorzystując profil zaufany lub logowanie przez bankowość elektroniczną. Obsługa obu portali jest intuicyjna, więc każdy powinien sobie z nią poradzić bez problemu.

Udostępnij Facebook instagram

Zostaw komentarz

Kliknij by zamknąć i wrócić do strony głównej