GIS wycofuje popularną herbatę! “Stwarza istotne zagrożenie dla zdrowia konsumentów”

15 kwietnia 2024
Przez: : M.J

Ostrzeżenie dotyczące niebezpieczeństwa pojawiło się na rynku popularnego napoju – herbaty Earl Grey. Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że partia tego napoju została wycofana z obrotu ze względu na wykrycie szkodliwych alkaloidów pirolizydynowych. Zgodnie z komunikatem GIS, spożycie herbaty z określonej partii może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia konsumentów.

Herbata Earl Grey niebezpieczna dla zdrowia

Produkt, którym dotyczy ostrzeżenie, to herbata czarna typu Earl Grey, aromatyzowana, pakowana ekspresowo w opakowaniu 200g. Marka, na którą należy uważać, to SIR ROGER. Numer partii, który należy kontrolować, to 12.2025/0041. Firma produkująca herbatę to Roger Sp. z o.o., mająca siedzibę przy ulicy Nowoursynowskiej 112 w Warszawie.

Popularna herbata wycofana przez GIS.
GIS wycofuje popularną herbatę / fot. GIS.

Według badań Państwowej Inspekcji Sanitarnej, stwierdzono przekroczenie dopuszczalnego poziomu alkaloidów pirolizydynowych w tej konkretnej partii herbaty. Ocenia się, że spożycie produktu z tej serii może być szkodliwe dla zdrowia konsumentów. W związku z tym, GIS ostrzega wszystkich potencjalnych nabywców przed zakupem i spożyciem herbaty o wyżej wymienionych parametrach.

Popularna herbata wycofana przez GIS.
Wycofana herbata Earl Grey / fot. GIS.

Wcześniej w marcu bieżącego roku wycofano inną serię herbaty tego samego typu. To sugeruje, że problem nie dotyczy tylko jednego producenta. Sanepid oraz GIS podejmują działania mające na celu poinformowanie jak największej liczby konsumentów o potencjalnym zagrożeniu związanym z konsumpcją tej herbaty.

Herbata  Earl Grey cieszy się dużą popularnością w Polsce ze względu na swój wyjątkowy smak i aromat, który zawdzięcza dodatkowi bergamotki, rodzaju cytrusa. Nazwa tego napoju pochodzi od nazwiska brytyjskiego premiera, Earla Charlesa Grey’a, który według legendy otrzymał tę herbatę jako prezent dyplomatyczny od chińskiego mandaryna.

ZOBACZ TAKŻE: Popularne chipsy wycofane ze sprzedaży! Pilny komunikat GIS

Lord James Earl Grey wycofana ze sklepów Dino

Firma Livee Polska sp. z o.o. podjęła szybkie działania w odpowiedzi na ostrzeżenie GIS i wycofała z sieci sklepów Dino herbatę o nazwie Lord James Earl Grey z numerem partii 098/2022. Zutylizowano całą ilość produktu, by zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się potencjalnie niebezpiecznego napoju.

Ostatecznie, ważne jest, aby wszyscy konsumenci byli świadomi zagrożeń związanych z konsumpcją herbaty  Earl Grey o wątpliwej jakości i pochodzeniu. Zaleca się szczególną ostrożność przy wyborze tego napoju oraz śledzenie komunikatów GIS w celu uniknięcia potencjalnych zagrożeń dla zdrowia.

Źródło: GIS

Udostępnij Facebook instagram

Zostaw komentarz

Kliknij by zamknąć i wrócić do strony głównej