Danuta Holecka o zaćmieniu Słońca opowiadała na żywo w TV Republika i w kilka chwil zaliczyła podwójną wpadkę. Prezenterka pomyliła Ziemię z Księżycem, a wyspę Majorkę ze stolicą Hiszpanii. Nagranie krąży po internecie. Widzowie nie zostawili na niej suchej nitki.
Środowe zaćmienie Słońca zatrzymało ludzi w pół kroku. W Polsce zjawisko zaczęło być widoczne około 19.10, a w kolejnych minutach obserwowano je w wielu miastach. Stacje rzuciły na antenę relacje na żywo, a temat wrócił w wieczornych wydaniach programów.
W TV Republika o zaćmieniu mówiła Danuta Holecka. Prezenterka próbowała wytłumaczyć widzom, co dokładnie widzą na ekranie. Poszło gorzej. Z jej ust padła sugestia, że Słońce zasłania Ziemia, a samo zjawisko zostało nazwane atmosferycznym.
“Proszę bardzo, jak przesunęła się już ta ciemna plama, czyli Ziemia, która będzie zasłaniała Słońce bardzo w całkowitym zaćmieniu. To będzie absolutnie przykryty obraz słońca. W tym zaćmieniu częściowym jakiś kawałek słońca będzie widoczny. Zobaczymy, jaki, bo to apogeum. Na przykład we Fromborku i w Warszawie ma być o 20.03, więc będziemy zaglądać i oglądać. To przepiękne zjawisko atmosferyczne”
– powiedziała Holecka na wizji.
Do zaćmienia Słońca dochodzi wtedy, gdy Księżyc wchodzi między Ziemię a Słońce i częściowo albo całkowicie przysłania tarczę naszej gwiazdy. Cień Księżyca pada wtedy na Ziemię. To zjawisko astronomiczne, nie atmosferyczne.
Na tym się nie skończyło. Chwilę później na ekranie pojawił się kadr z południa Europy, bo to właśnie tam zaćmienie było całkowite. Holecka chciała wyjaśnić, skąd pochodzi obraz. Zaplątała się w jednym zdaniu.
“Księżyc nasuwa się, a to jest Majorka, ale Hiszpania, stolica Hiszpanii”
– mówiła prezenterka.
Majorka jest wyspą na Balearach, a stolicą Hiszpanii pozostaje Madryt. Ta wpadka poszła w świat błyskawicznie.
Pas całkowitego zaćmienia przeszedł w środę nad Półwyspem Iberyjskim i zakończył bieg nad Balearami. W Polsce Księżyc zasłonił wtedy od około 80 do 88 procent tarczy Słońca, w zależności od regionu kraju. Maksimum w Warszawie wypadło o 20.03.
Zjawisko nagłaśniały media na całym świecie, więc wpadka Danuty Holeckiej zyskała rozgłos jeszcze większy. Fragment programu ruszył w sieć jeszcze tego samego wieczoru. Zrobiło się tłoczno.
“Jaka telewizja, taka informacja.”
“Ziemia zasłoniła Słońce… Mój ty Boże!”
– pisali internauci pod krążącym w sieci nagraniem.
W sieci natychmiast posypały się memy, a komentujący żartowali, że kosmiczne zjawisko wywołało chwilowe zakłócenia pola magnetycznego w studiu. Plątanina słowna prezenterki podbiła internet szybciej niż zdjęcia samego zaćmienia.
Przypomnijmy, że Holecka trafiała na czołówki także z zupełnie innych powodów. W lipcu 2024 roku wróciła na antenę po śmierci syna i uczciła jego pamięć na wizji.
źródło zdjęć: Akpa