Ile wynosi majątek królowej Elżbiety II? Kto go otrzyma?

10 września 2022
Przez: : M.S.

Królowa Elżbieta II panowała w Wielkiej Brytanii przez 70 lat. W tym czasie jej majątek wciąż się pomnażał, a ona była jedną z najbogatszych osób na świecie. Kto otrzyma spadek po zmarłej królowej?

Śmierć królowej Elżbiety II

Królowa Elżbieta II zasiadła na tronie w 1952 roku mając zaledwie 25 lat. Przez 70 lat władała Wielką Brytanią i została najdłużej panującą monarchinią w historii kraju, jak również na świecie.

Elżbieta II zmarła 8 września 2022 roku. Jeszcze dwa dni wcześniej królowa przyjęła nową premier Wielkiej Brytanii, Liz Truss. W czwartek monarchini poczuła się gorzej, a członkowie dynastii zaczęli zjeżdżać się do jej posiadłości w Balmoral. Następcą tronu po królowej został jej najstarszy syn Karol, który ogłosił już orędzie do narodu po śmierci swojej matki. Jego koronacja nastąpi po zakończeniu żałoby narodowej i pogrzebie Elżbiety II.

Przez wszystkie lata panowania, Elżbieta II zgromadziła dość pokaźny majątek. Jednak warto wspomnieć, że królowa odziedziczyła 70 milionów funtów po swojej zmarłej matce.

Kto otrzyma majątek Elżbiety II?

Przez całe swoje życie monarchini brytyjska inwestowała w akcje firm, dorobiła się wielu lokat bankowych oraz obligacji. Ponadto do jej majątku można także zaliczyć wiele nieruchomości m.in.: posiadłość w Balmoral, pałac Buckingham, pała Holyrood, zamek Mey.

Królowa Elżbieta była także posiadaczką drogocennych biżuterii. W skład jej majątku wchodziło 98 broszek, 37 bransoletek oraz 46 naszyjników. Ponadto królowa była właścicielką bezcennych dzieł sztuki czy farm wiatrowych.

Według brytyjskiego polityka Norman’a Baker’a dokumenty zawierające informacje na temat spadkobierców królowej są ściśle tajne:

“Są trzymane w metalowym sejfie za żelazną bramą w Somerset House. Zasada tajemnicy dla wszystkich testamentów królewskich została ustanowiona w 2002 roku podczas tajnej rozprawy sądowej”. – cytuje magazyn New Idea.

Wiele wskazuje jednak na to, że to dzieci królowej otrzymają jej majątek, a najbardziej prawdopodobnym spadkobiercą będzie król Karol III.

Według informacji AFP, najstarszy syn zmarłej królowej nie tylko otrzyma jej tron, ale również jej majątek. Król nie będzie musiał płacić podatku spadkowego.

Udostępnij Facebook instagram

Zostaw komentarz

Kliknij by zamknąć i wrócić do strony głównej