Ile wypada dać do koperty na wesele? Poznajcie stawki w 2022 roku!

15 maja 2022
Przez: : M.J

Jaką kwotę wypada dać parze młodej na wesele? Trendy w tej kwestii zmieniają się z każdym rokiem. Czy obowiązkiem gościa jest podpisać kopertę? Organizacja samego wesela to spory wydatek i nie da się ukryć, że nowożeńcy liczą na chociaż częściowy zwrot kosztów. Ile dać na ślub chrześniaka, córki lub syna? Ile włożyć do koperty dla brata lub siostry?

Wesele 2022

Około 20 lat temu na weselach królowały głównie przydatne prezenty, dzięki którym para młoda mogła wyposażyć swój dom. Nie da się ukryć, że już od dłuższego czasu to się zmieniło i coraz częściej już na wstępie para młoda podkreśla, że wolałaby w prezencie dostać kopertę z pieniędzmi. Do lamusa odchodzą również strojne bukiety kwiatów, a zamiast tego młodzi proszą o alkohol, książki, bądź inne drobiazgi.

Ile włożyć do koperty? Wiele zależy od tego, czy wybieramy się na wystawne przyjęcie, jak zamożni są goście i para młoda, oraz stopień pokrewieństwa.

Ile dać do koperty na wesele?

Nie da się ukryć, że pieniądze w kopercie ułatwiają nam sam fakt, że nie musimy się zastanawiać, co kupić młodej parze, aby prezenty się nie dublowały. Niemniej jednak musimy się zastanowić, ile młoda para wydała na imprezę weselną. Bez wątpienia pierwsze co trzeba wziąć pod uwagę, to w jakim miejscu organizowane jest wesele oraz ile para młoda musiała zapłacić za jednego gościa.

W przypadku, kiedy wybieramy się na wiejskie wesele koszty jego organizacji są znacznie niższe niż przyjęcie zorganizowane w dużym mieście. W tym pierwszym przypadku koszt za “talerz” będzie wynosił od 150 do 200 złotych. Tym samym idąc w parze wypada dać 400- 500 złotych. Natomiast za wesele wraz z poprawinami w lokalu w mieście należałoby włożyć do koperty 500-600 złotych.

Zobacz także: Jaką kwotę wypada dać dziecku na Pierwszą Komunię Świętą? Sprawdźcie!

Sprawa wygląda zupełnie inaczej w przypadku stopnia pokrewieństwa z młodą parą. Przyjęło się, że to rodzice powinni obdarować córkę, bądź syna pokaźną gotówką. Niemniej, jednak kiedy to oni byli organizatorami wesela nie muszą wręczać swoim dzieciom pieniędzy.

Jeżeli chodzi o rodziców chrzestnych to najczęściej w kopercie pojawia się kwota 1000 złotych. Przeważnie dziadkowie i rodzeństwo wkładają do koperty 500 złotych. W przypadku dalszych krewnych sytuacja wygląda tak samo, jak zaproszonych gości. Niemniej jednak żadna kwota nie powinna być nietaktem.

“Z własnego doświadczenia powiem tylko tyle. Obecność gości jest najważniejsza. Nie ważne, ile kto da do koperty, ważne, żeby ludzie, których chcesz na weselu przybyli na nie”.

“Oczywiście każdy daje tyle, na ile go stać, aczkolwiek ja zawsze daje tak, żeby się zwróciło za miejsca plus dodatek”– piszą internauci.

Źródło: weselezklasą.pl / Zdjęcie Instagram

Udostępnij Facebook instagram

Zostaw komentarz

Kliknij by zamknąć i wrócić do strony głównej