Jak suszyć ubrania, by nie straciły na jakości?

30 maja 2022
Przez: : M.S.

Jak prawidłowo suszyć ubrania? Dla wielu osób pytanie może wydawać się oczywiste, jednak w rzeczywistości odpowiedź na nie jest już tak jednoznaczna. Pranie i suszenie odzieży to nieodłączny element domowych obowiązków wielu z nas. Niestety bardzo często to dość żmudna i pochłaniająca czas praca. Susząc ubrania, należy pamiętać o tym, że niektóre sposoby mogą sprawić, że nasza odzież po pewnym czasie nie będzie prezentować się tak dobrze, jak zaraz po zakupie. Co więcej, niektóre pomysły na suszenie ubrań nie sprawdzą się w każdych warunkach. Jak więc suszyć ubrania, by nie pogorszyć ich jakości? Jakich sposobów unikać? Sprawdź. 

Suszenie ubrań na zewnątrz – czy to dobre rozwiązanie? 

Niezależnie od tego, czy mieszkamy w domu jednorodzinnym, czy w mieszkaniu, suszenie odzieży na zewnątrz to popularny sposób. Dla osób, których metraż jest ograniczony, wysuszenie ubrań na balkonie to czasami jedyne możliwe rozwiązanie. Czy jednak rzeczywiście skuteczne i bezpieczne dla jakości tkanin? 

Nie ulega wątpliwości, że suszenie prania na świeżym powietrzu to najszybszy sposób na ich wyschnięcie. Jeśli pranie jest prawidłowo rozłożone, przy pięknej, słonecznej pogodzie będzie gotowe w naprawdę krótkim czasie. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka elementów. Susząc ubrania na zewnątrz wiosną lub latem, narażamy je na działanie promieni słonecznych. Te mogą powodować, że tkaniny blakną i płowieją, pogarsza się także ich jakość. Stąd suszenie bardzo delikatnych tkanin w pełnym słońcu może nie zakończyć się dla nich korzystnie. Jeśli decydujesz się suszyć odzież na zewnątrz, zwróć uwagę, żeby nie pozostawiać jej w pełnym słońcu i zdjąć z suszarki zaraz po wyschnięciu. 

Suszenie ubrań zimą – tak czy nie? 

Suszenie ubrań i pościeli na zewnątrz w zimie to sposób doskonale znany przez nasze babcie i prababcie. Ujemna temperatura działa niekorzystnie na bakterie, wirusy i drobnoustroje, stąd dla wielu osób to dobry sposób na odświeżenie lub dezynfekcję odzieży. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze skuteczny. Dodatkowo suszenie prania na świeżym powietrzu jesienią bądź zimą znacznie zwiększa prawdopodobieństwo, że odzież może przesiąknąć nieprzyjemnymi zapachami. Dym z palonych śmieci, pieca czy smog i inne zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu – tym może przesiąknąć Twoje pranie. O ile to możliwe, unikaj suszenia swojej odzieży na zewnątrz w zimie. 

Suszenie ubrań w domu – czego unikać? 

Suszenie ubrań wewnątrz domu lub w mieszkaniu to często wybierany i nierzadko jedyny sposób na poradzenie sobie ze stertą prania. Niestety, jeśli dysponujemy niewielką przestrzenią, może okazać się bardzo problematyczny. Stąd niektóre osoby starają się znaleźć na to sposób, który pozwoli im przyspieszyć ten proces.  

W dalszym ciągu częstym sposobem jest rozwieszanie prania na włączonych kaloryferach jesienią oraz zimą. Może się wydawać, że taki sposób będzie optymalny, w końcu ciepło z grzejników sprawi, że nasze ubrania szybko staną się suche. Niestety, postępując tak, możemy sobie tylko zaszkodzić. Mokre pranie znacznie zwiększa wilgotność powietrza, co w połączeniu z ciepłem stwarza idealne warunki do rozwoju zarodników pleśni, które mogą wpływać niekorzystnie na samopoczucie i zdrowie. Ich obecność w powietrzu jest szczególnie niebezpieczna, jeśli jeden z domowników choruje na astmę lub alergię.  

Jeśli suszysz ubrania w domu, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, bardzo ważne jest, abyś zadbał o odpowiednią wentylację.  

Jak suszyć ubrania w domu? 

Popularnym sposobem na wysuszenie ubrań w swoim domu czy mieszkaniu jest zakup przenośnej suszarki do ubrań. Takie urządzenie możemy ustawić w wybranym miejscu (najlepiej takim, w którym panują optymalne warunki do schnięcia odzieży) i rozłożyć na nim pranie. Mobilna suszarka do ubrań po złożeniu nie zajmuje wiele miejsca, więc możemy przechowywać ją w wygodny sposób. 

Przy jej wyborze warto jednak zwrócić uwagę na to, aby była wykonana z odpowiednich tworzyw. Niektóre tkaniny po upraniu są dość ciężkie, więc mogą uszkodzić suszarkę, jeśli ta będzie zbyt lekka.  

Choć przenośna suszarka do ubrań to znacznie lepsze rozwiązanie niż suszenie ubrań na kaloryferze, nie ulega wątpliwości, że korzystanie z niej może stać się męczące. By wysuszyć większą ilość prania, dobrze jest zaopatrzyć się w większy model suszarki. Taki sprzęt najlepiej ustawić w osobnym pomieszczeniu, dzięki czemu nie będzie przeszkadzał nam w wykonywaniu codziennych obowiązków.  

Niestety takie rozwiązanie może nie zdać egzaminu, jeśli posiadamy ograniczony metraż. W przypadku mieszkań bardzo często zdarza się, że suszarka musi być rozłożona na środku pokoju, co może utrudnić wykonywanie wielu obowiązków.  

Suszarka bębnowa – sposób na suche ubrania 

Zależy Ci na tym, by Twoje ubrania były suche w możliwie jak najkrótszym czasie, bez konieczności rozwieszania? W takiej sytuacji optymalnym rozwiązaniem okazuje się suszarka do prania bębnowa. To urządzenie, które zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością i zaufaniem klientów, co biorąc pod uwagę jej funkcjonalność, jest całkowite zrozumiałe. 

Jeśli zastanawiałeś się nad wyborem suszarki bębnowej, być może obiło Ci się o uszy, że te urządzenia wpływają negatywnie na kondycję odzieży. Pamiętaj, że wiele zależy od tego, na jaką suszarkę bębnową się zdecydujesz. Jeśli zależy Ci na najwyżej jakości oraz funkcjonalności, optymalnym rozwiązaniem będą suszarki bębnowe od firmy Electrolux. Dlaczego one? 

Suszarka bębnowa Electrolux to urządzenie, które przede wszystkim dba o kondycję Twoich ubrań. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii, jak chociażby systemu DelicateCare. Jego działanie polega na dopasowaniu optymalnej temperatury do rodzaju suszonej odzieży, a obrotów bębna do typu tkaniny. Dodatkowo suszarki bębnowe Electrolux to dobra inwestycja w przyszłość. Urządzenie precyzyjne dostosowuje czas suszenia, dzięki czemu nie zużywa dodatkowej energii elektrycznej, jak w przypadku innych urządzeń tego typu. Oprócz tego Twoje ubrania będą idealne suche w znacznie krótszym czasie i co więcej, gotowe do założenia!  

Udostępnij Facebook instagram

Zostaw komentarz

Kliknij by zamknąć i wrócić do strony głównej