Kiedy zmienić opony z zimowych na letnie? Każdy kierowca musi to wiedzieć!

26 lutego 2024
Przez: : M.J

Zbliża się czas, kiedy kierowcy zaczynają zastanawiać się, czy już pora zmienić opony na letnie. Warto wiedzieć, że najlepszym momentem na tę wymianę jest dzień, w którym temperatura powietrza stale przekracza 7 stopni Celsjusza. Dlaczego wymiana opon jest taka ważna? 

Ponieważ powyżej tej wartości mieszanka gumowa, z której produkuje się opony zimowe, staje się zbyt miękka i traci swoje właściwości, przez co nie zapewnia optymalnej przyczepności. Zmiana opon na letnie pozwoli odzyskać bezpieczeństwo jazdy przy wyższej temperaturze oraz zapewni odpowiednią stabilność w zakrętach.

Kiedy dokładnie należy wymienić opony? 

To zależy od temperatury mierzonej w porze dnia, w której najczęściej użytkujemy samochód. Jeżeli poruszamy się autem w nocy i nad ranem, to jeździmy w niższej temperaturze niż panująca w ciągu dnia. Wówczas opony należy wymienić dopiero, gdy nocne i poranne temperatury przekroczą 7 stopni.

ZOBACZ TAKŻE: Mandat za brak opon zimowych? To trzeba wiedzieć

Wymiana opon na letnie.
Kiedy zmienić opony z zimowych na letnie/ fot. Instagram.

Czy można jeździć na oponach zimowych latem? 

Niekoniecznie. Jazda na oponach zimowych w letnich warunkach nie jest wskazana, ponieważ obniża bezpieczeństwo, a także jest nieekonomiczna i nieekologiczna. Mieszanka gumowa stosowana do produkcji opon zimowych jest zbyt elastyczna w temperaturze powyżej 7 stopni Celsjusza, co wpływa na stabilność i przyczepność samochodu. Zbyt miękka mieszanka gumowa opon zimowych wydłuża także drogę hamowania w temperaturach panujących latem.

Dlaczego warto zmieniać opony? 

Bieżnik opon letnich jest lepiej przystosowany do jazdy po suchym asfalcie i w trakcie opadów deszczu. Na oponach letnich bloki bieżnika mają dużo gładkich powierzchni, co zapewnia wyższą przyczepność na suchej nawierzchni. Natomiast na klockach opon zimowych umieszcza się lamele, które poprawiają bezpieczeństwo w warunkach zimowych, ale na suchej nawierzchni latem zmniejszają przyczepność. Kanały opon letnich są również lepiej przystosowane do odprowadzania wody niż w ogumieniu zimowym.

Źródło: autoświat.pl / Canva

Udostępnij Facebook instagram

Zostaw komentarz

Kliknij by zamknąć i wrócić do strony głównej