Korzystasz z Netflixa? Lepiej uważaj, ważne ostrzeżenie. Można stracić fortunę

28 marca 2023
Przez: : obcas

Korzystasz z Netflixa? Lepiej uważaj, w sieci pojawiło się bardzo ważne ostrzeżenie. Okazuje się, że przez wpływ oszustów w łatwy sposób można stracić fortunę. O wszystkim ostrzega zespół CSIRT (Computer Security Incident Response Team) Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej. Okazuje się, że oszuści decydują się na kampanię phishingową – podszywają się pod Netflixa i podstępem wykradają dane kart płatniczych użytkowników popularnego serwisu. W ten sposób można stracić fortunę. Jak do tego nie dopuścić? Szczegóły poniżej.

Korzystasz z Netflixa? Lepiej uważaj, ważne ostrzeżenie. Można stracić fortunę

Netflix to z pewnością jeden z najpopularniejszych serwisów na świecie, który przy wykupionym abonamencie oferuje możliwość oglądania filmów i serialów. Ogromna rzesza osób korzystająca z serwisu niestety przyciągnęła oszustów, którzy próbują wzbogacić się na nieuwadze i roztargnieniu niektórych użytkowników Netflixa. O wszystkim pisze między innymi RMF24.pl. Ostrzeżenie wydał zespół CSIRT (Computer Security Incident Response Team) Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej.

Zauważono, że Netflixem zainteresowali się oszuści specjalizujący się w kampaniach phishingowych. Takie szajki podszywają się pod znany serwis i podstępem wykradają dane z kart płatniczych. W ten sposób może stracić fortunę. RMF24.pl przytacza informacje z NASK, gdzie tłumaczy się, jak przebiega oszustwo i próba wyłudzenia danych bankowych:

Atakujący rozsyłają wiadomości email lub wiadomości tekstowe SMS, przekazując potencjalnym ofiarom jeden z komunikatów o odrzuceniu płatności za subskrypcję i konieczności podania danych płatniczych, o zauważeniu niebezpiecznej aktywności na koncie, o aktualizacji regulaminu i potrzebie jego akceptacji.

Najgorszy jest fakt, że oszuści starannie podeszli do tematu. Spreparowana przez nich strona internetowa jest łudząca podobna do oryginalnego serwisu. Znajduje się tam również fałszywy panel logowania, poprzez który wyłudzane są dane niezbędne do kradzieży.

ZOBACZ TAKŻE: Skandal na rekolekcjach w Toruniu. „Zamknij ryj, sz**to” [WIDEO]

Czym tak właściwie jest phishing?

Phishing to rodzaj oszustwa internetowego, w którym cyberprzestępcy podszywają się pod godziwe i zaufane źródła, aby wyłudzić od użytkowników informacje poufne lub finansowe.

Często atakują oni za pomocą fałszywych wiadomości e-mail, które wyglądają jak prawdziwe, ale zamiast prowadzić do rzeczywistej strony internetowej, przekierowują użytkowników na fałszywą stronę internetową, na której użytkownik zostaje poproszony o podanie poufnych informacji, takich jak hasła do konta bankowego, dane karty kredytowej lub numeru ubezpieczenia społecznego.

Phishing jest jednym z najczęściej stosowanych przez cyberprzestępców sposobów na kradzież tożsamości lub pieniędzy. Istnieją różne sposoby, w jakie oszuści próbują przeprowadzić phishing, ale większość ataków phishingowych działa na tej samej zasadzie – przekierowanie użytkownika na fałszywą stronę internetową, na której zostaje poproszony o podanie poufnych informacji.

Jak chronić się przez phishingiem?

Aby chronić się przed phishingiem, istnieje kilka prostych zasad, których warto przestrzegać. Po pierwsze, należy uważać na wiadomości e-mail, zwłaszcza te, które pochodzą z nieznanych źródeł lub zawierają załączniki lub linki. Po drugie, należy upewnić się, że strona internetowa, na której podajemy swoje poufne informacje, jest autentyczna. Można to zrobić, sprawdzając, czy strona jest zabezpieczona certyfikatem SSL, który pozwala na szyfrowanie danych przesyłanych między użytkownikiem a serwerem.

W przypadku podejrzenia, że otrzymaliśmy podejrzaną wiadomość e-mail lub trafiliśmy na podejrzaną stronę internetową, warto skontaktować się z rzeczywistym źródłem, które rzekomo wysłało wiadomość lub prowadzi stronę internetową, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku.

źródło: RMF24.pl

Udostępnij Facebook instagram

Zostaw komentarz

Kliknij by zamknąć i wrócić do strony głównej