Lekarze biją na alarm! Tym nie powinno leczyć się dzieci

8 listopada 2023
Przez: : W.M.

W ostatnich latach obserwujemy niebezpieczny trend w leczeniu górnych dróg oddechowych u dzieci, który wywołał alarm wśród lekarzy. Metoda leczenia, znana jako inhalacja srebrem koloidalnym, zdobywa popularność wśród wielu rodziców, jednak eksperci ostrzegają przed jej ryzykiem.

Warto zaznaczyć, że zakażenie górnych dróg oddechowych (RSV) jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci do piątego roku życia. Ten wirus jest niezwykle zakaźny, a masowe zachorowania na RSV mogą być określane jako epidemia. Objawy zakażenia obejmują m.in. wodnisty katar, gorączkę i kaszel. W przypadku niemowląt mogą pojawić się duszności, senność oraz bezdechy.

Niestety, w obliczu nagłego wzrostu liczby przypadków zakażeń RSV, wiele rodziców próbuje samodzielnie leczyć swoje dzieci, stosując niebezpieczną metodę inhalacji srebrem koloidalnym. To podejście jest nie tylko nieskuteczne, ale także potencjalnie szkodliwe. Lekarze ostrzegają przed tym trendem i apelują o ostrożność.

Srebro koloidalne do inhalacji? Lepiej nie

Srebro koloidalne to drobne cząsteczki srebra rozpuszczone w wodzie, żelatynie lub białku. W przeszłości znane było ono ze swoich właściwości antyseptycznych i stosowane było do dezynfekcji ran oraz zapobiegania infekcjom. Obecnie jest dostępne w aptekach, jednak należy podkreślić, że powinno być używane tylko na zewnątrz organizmu, na przykład do łagodzenia podrażnień skóry.

Srebro koloidalne wykazuje działanie bakteriobójcze, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Znajduje zastosowanie w okulistyce jako krople do oczu w przypadku bakteryjnego zapalenia spojówek oraz w kroplach do uszu w walce z infekcjami wywołanymi bakteriami lub wirusami. Ponadto, przyspiesza gojenie ran, redukuje ból i pomaga zapobiegać powstawaniu blizn.

Nie inhaluj tym dziecka

Warto podkreślić, że srebro koloidalne nie jest odpowiednie do stosowania drogą wziewną, ponieważ może prowadzić do nagromadzenia się metali ciężkich w organizmie dziecka, co jest niebezpieczne i może skutkować argyrią, czyli srebrzycą. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków wydała ostrzeżenie, wskazując, że wewnętrzne stosowanie srebra koloidalnego jest bardzo szkodliwe.

Podsumowując, choć srebro koloidalne może być przydatne w niektórych aspektach pielęgnacji zdrowia, nie powinno być używane w sposób nieodpowiedni, zwłaszcza u dzieci. Obejrzyjmy więc nasze podejście do leczenia i zawsze konsultujmy się z lekarzem, zanim zdecydujemy się na jakąkolwiek nietypową metodę terapii dla naszych najmłodszych. Bezpieczeństwo i zdrowie dziecka zawsze powinny być na pierwszym miejscu.

Inhalacje srebrem koloidalnym? Nie lecz tym dziecka

Zobacz także: Zebrała 400 tys. zł na leczenie raka, chociaż nie była chora

Udostępnij Facebook instagram

Zostaw komentarz

Kliknij by zamknąć i wrócić do strony głównej