Maffashion i inni influencerzy SROGO ukarani! UOKiK ujawnia wysokość kar pieniężnych!

30 czerwca 2022
Przez: : M.J

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postanowił nałożyć kary pieniężne na influencerów, którzy niewystarczająco wyraźnie informowali swoich odbiorców o sponsorowanych postach. Wypłynęły również nazwiska i kwoty ukaranych osób, a wśród nich jest Maffashion. Jak skomentowała sprawę?

Kary UOKiK dla influencerów

Już jakiś czas temu prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postanowił się przyjrzeć influencerom, którzy nie okazywali stosownych dokumentów dotyczących nawiązanych współprac. Choć od jakiegoś już czasu influencerzy wyraźnie podkreślają, że dany post jest “współpracą”, to kilka miesięcy temu było to jednak mało widoczne.

Tym samym UOKiK zdecydował się przyjrzeć współpracom w sieci. Jak się okazuje, niektórzy influencerzy mieli problem z okazaniem wymaganych dokumentów. Gwiazdy Internetu miały z niechęcią odpowiadać na pytania urzędników, aby rozwiać wszelkie wątpliwości, bądź nie odbierać korespondencji. W tym wypadku zostało ukaranych kilka osób doskonale znanych w sieci.

ZOBACZ TAKŻE: Zrobił to w samolocie – spotkała go bardzo surowa kara!

Liczyliśmy na dobrą wolę twórców internetowych, jednak część z nich nie odpowiadała na zadane pytania, unikała przedstawienia konkretnych dokumentów czy informacji lub nie odbierała korespondencji. Brak współpracy w toku postępowania to poważne naruszenie może bowiem utrudniać udowodnienie stosowania niedozwolonej praktyki, a także wydłuża znacząco możliwość ustalenia stanu faktycznego”- podaje Pudelek.

Maffashion i inni influencerzy ukarani

Jak również podaje portal Pudelek, ujawniono listę osób, które zostały ukarane. Wśród nich są takie znane imiona i nazwiska, jak Marcin Dubiel, czy Julia Kuczyńska. Nie da się ukryć, że kilkutysięczne kary robią wrażenie.

Kruszwil Marek Kruszel – 50 tysięcy złotych, MD Marcin Dubiel – 25 tysięcy złotych, Maffashion Julia Kuczyńska – 30 tysięcy złotych, Paweł Malinowski – 20 tysięcy złotych, Marcin Malczyński – 10 tysięcy złotych, Marley Marlena Sojka – 4 tysiące złotych.

Dodajmy, że wspomniani wyżej influencerzy mogą się odwołać od decyzji. Głos w rozmowie z Pudelkiem zabrała Maffashion, która nie ukrywa, iż wie o nałożonej karze. Jak również podkreśliła, to zły adres korespondencyjny był powodem niedoinformowania, bo w innym wypadku bez żadnych wątpliwości przedstawiłaby stosowne dokumenty.

Też się dziś o tym dowiedziałam. Kary dla poszczególnych osób mają różne motywy. W moim przypadku od początku chodziło o nieodebranie korespondencji. Ta była wysyłana na kilka adresów. A były to adresy, pod którymi od dawna nie zamieszkuję, nie bywam w nich, mieszkają tam od dawna inni lokatorzy. Korespondencja równolegle była wysłana także do mojego managementu i tu odpowiedź do UOKiK trafiła w wyznaczonym przez urząd terminie.”

Maffashion
scena z: Maffashion, SK:, , fot. Kurnikowski/AKPA

Na koniec gorzko podsumowała.

Dodam, że gdy później korespondencja kierowana bezpośrednio do mnie dotarła pod właściwy adres, wysłałam wszelką niezbędną dokumentację. Jednym słowem “utrudnianie” w postaci nieodebranej przeze mnie fizycznie korespondencji kosztowało mnie 30 tysięcy złotych. Nie wiem, kto dalej wjedzie na tapet. Wszyscy do jednego wora są wrzuceni. To najdroższa korespondencja w moim życiu.”

Nie wiadomo, czy powyższe osoby z listy będą odwoływać się od kar nałożonych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jednak jak się okazuje, prezes UOKiK nie rzucał słów na wiatr i tak jak zapowiedział kilka miesięcy temu, doprowadził sprawę do końca.

Źródło: Pudelek / Instagram Maffashion

Udostępnij Facebook instagram

Zostaw komentarz

Kliknij by zamknąć i wrócić do strony głównej