Nie żyje wybitny artysta. Odszedł “Zegarmistrz światła”

8 lipca 2024
Przez: : W.M.

Świat muzyki stracił wybitnego twórcę. Tadeusz Woźniak, ceniony polski kompozytor i wokalista, autor takich przebojów jak “Zegarmistrz światła”, odszedł w wieku 77 lat.

Dzisiaj, 8 lipca, świat muzyki stracił jednego ze swoich wybitnych twórców. Tadeusz Woźniak, wybitny kompozytor i wokalista, znany przede wszystkim jako autor niezapomnianego “Zegarmistrza Światła”, zmarł w wieku 77 lat. Informację o jego śmierci potwierdził Tomasz Kopeć, prezes Polskiej Fundacji Muzycznej. Rodzina artysty poinformowała o tym smutnym wydarzeniu na stronie Biblioteki Narodowej, która z żalem przyjęła tę wiadomość.

“Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Tadeusza Woźniaka, wybitnego kompozytora i pieśniarza, przyjaciela Biblioteki Narodowej” — czytamy na profilu Biblioteki Narodowej

Kim był Tadeusz Woźniak?

Tadeusz Woźniak urodził się 6 marca 1947 roku w Warszawie i był jednym z najbardziej znanych polskich muzyków, kompozytorów i wokalistów. Swoją muzyczną karierę rozpoczął pod pseudonimem “Daniel Dan” w latach 60. w zespole Dzikusy, a następnie współpracował z takimi legendami jak Niebiesko-Czarni i Czesław Niemen.

Jego piosenki, takie jak wspomniany “Zegarmistrz Światła”, “Smak i Zapach Pomarańczy” oraz “To Będzie Syn”, zdobyły uznanie publiczności i krytyków na całym świecie. Tadeusz Woźniak nie tylko pisał i wykonywał piosenki, ale również komponował muzykę do teatru, filmu i telewizji, współpracując z wieloma prominentnymi artystami i aktorami.

Jego wielki wkład w kulturę został doceniony licznymi nagrodami, w tym Złotym Medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Złotym Krzyżem Zasługi za osiągnięcia artystyczne. W 2021 roku przekazał swoje cenne archiwum Bibliotece Narodowej, gdzie znajdują się jego osobiste dokumenty, rękopisy, nagrania i fotografie.

Tadeusz Woźniak, fot. AKPA

Udostępnij Facebook instagram

Zostaw komentarz

Kliknij by zamknąć i wrócić do strony głównej