Połącz się z nami

Nowe kryteria przyznawania Oscarów – film bez kobiet, LGBT i mniejszości rasowych niegodny nagrody

Nowe kryteria przyznawania Oscarów

News

Nowe kryteria przyznawania Oscarów – film bez kobiet, LGBT i mniejszości rasowych niegodny nagrody

Wprowadzono nowe kryteria przyznawania Oscarów! Zmiany dotyczą nie tylko osób występujących w filmie, ale także wszystkich pracujących nad produkcją. Wzbudziły one ogromne kontrowersje! Zobaczcie, co dokładnie uległo zmianie.

Nowe kryteria przyznawania Oscarów

Nowe zasady przyznawania najważniejszej nagrody filmowej zszokowały niemalże cały świat! Zmiany są konsekwencją działań w ramach akcji #OscarsSoWhite, która oskarżyła Akademię o rasizm oraz brak tolerancji. Zadecydowano, że część zasad zostanie wprowadzonych już w 2022 roku. W kolejnych latach będą obowiązywały kolejne regulacje, aby już za 4 lata wszystkie zmiany weszły w życie.

Okazuje się, że przynajmniej jedna postać pierwszoplanowa lub odgrywająca znaczną rolę filmie musi mieć inne rasowe pochodzenie, a minimum 30% aktorów drugoplanowych i epizodycznych musi być z którejś z tych grup: kobiety, mniejszości rasowe, osoby LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, niedosłyszące. Ponadto, główny wątek musi być związany z co najmniej jedną spośród wyżej wymienionych grup.

Zobacz także: Oscary 2020- WYNIKI. Zaskoczenie i wielki sukces filmu „Parasite”

View this post on Instagram

Time for the Academy Awards!

A post shared by Anthony Picozzi (@anthonypicozzi) on

Zmiany dotyczą nie tylko wątków związanych z samym filmem, ale także ekipy oraz wszystkich ludzi pracujących nad produkcją. Castingi, zdjęcia, muzyka, kostiumy, reżyseria, montaż, fryzury, charakteryzacja, produkcja, scenografia, dźwięk, efekty specjalne, scenariusz (co najmniej dwa z powyższych działów) muszą być kierowane przez osoby z tych grup: kobiety, mniejszości rasowe, osoby LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, niedosłyszące. Osoba z wyżej wymienionych grup musi znaleźć się również wśród kierowników innych działów oraz pracowników niższego szczebla.

Co ciekawe, nowe zasady poparły niektóre światowe gwiazdy. Mowa tu m.in. o Janelle Monáe, która wprost ze sceny wyznała z dumą, że jest „czarną, niebinarną” artystką. Do protestów w sprawie zmian dołączyła także Natalie Portman, która w tym roku wystąpiła na gali w sukni z peleryną, na której znalazły się nazwiska kobiet pominiętych w konkursie. Warto wspomnieć, że w historii Oscarów tylko pięć kobiet otrzymało nominację za reżyserię, jedna za zdjęcia oraz pięć za muzykę.

Co myślicie o tym zmianach?

Kliknij, aby dodać komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w News

Do góry