Paszporty Polityki 2019: Znamy laureatów prestiżowych nagród 27.edycji plebiscytu!

14 stycznia 2020
Przez: : M.J

Paszporty Polityki 2019! Co roku redakcja tygodnika Polityka przyznaje jedne z najważniejszych nagród w polskiej kulturze. 14 stycznia dowiedzieliśmy się, kto został laureatem tej prestiżowej nagrody. Poznajcie laureatów 27. edycji plebiscytu!

Źródło:
https://www.youtube.com/watch?v=C07-o389IUA

Paszporty Polityki przyznawane są od 1994 roku. Tym razem gala odbyła się w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, a poprowadzili ją dla nas Grażyna Torbicka oraz Jerzy Baczyński, który jest redaktorem naczelnym tygodnika Polityka. Nie da się ukryć, że zarówno nominacje, jak i same nagrody są zawsze długo wyczekiwane. Nagrody, jak co roku przyznawane były tradycyjnie w siedmiu kategoriach: film, literatura, teatr, sztuka wizualna, muzyka popularna, muzyka poważna oraz kultura cyfrowa.

Artystów i twórców do nagrody wyznaczają krytycy, którzy reprezentują różne media w naszym kraju. W każdej kategorii zasiada dziesięć osób, które nie są związane z tygodnikiem Polityka. Wybierają oni trzy osoby, które ich zdaniem są najciekawszymi osobowościami minionego roku w poszczególnej kategorii. Następnie w drugim etapie Kapituła składająca się z dziennikarzy pracujących dla tygodnika Polityka wybiera zwycięzców w poszczególnych kategoriach.

W tym roku galę uświetnili nam Dawid Podsiadło, który w zeszłym roku został laureatem tej prestiżowej nagrody w kategorii muzyka popularna oraz Artur Rojek również laureat Paszportu Polityki 1999 roku!

Swoją obecnością zaszczyciła również galę Olga Tokarczuk, która dostała od publiczności owacje na stojąco!

Paszporty Polityki 2019: Poniżej zobaczycie wszystkich nominowanych oraz laureatów 27. edycji plebiscytu:

Kategoria Film:

Bartosz Bielenia –” za wielkie emocje pozwalające przeżywać dramaty ludzi takich jak my, za wyrażenie tego, co dla Polaków najboleśniejsze i najważniejsze, oraz za aktorstwo na najwyższym poziomie”.

Bartosz Kruhlik – za reżyserię i scenariusz filmu „Supernova”
Mateusz Pacewicz – za scenariusz filmu „Boże Ciało”

Kategoria Teatr:

Magdalena Drab – za „Wyzwolenia”, współczesną parafrazę dzieła Wyspiańskiego i uparcie powtarzane pytanie: kim jestem
Monika Frajczyk – za aktorstwo o niezwykłej sile wyrazu

Weronika Szczawińska – za spektakle intymne i czułe, w których łączy perspektywę osobistą z ważną tematyką społeczną. Za zaangażowanie, które wykracza poza kształtowanie własnej ścieżki kariery”. 

Kategoria Literatura:

Weronika Murek – za zbiór proroczych sztuk teatralnych „Feinweinblein”

Dominika Słowik – “za wciągającą, wielopoziomową i pełną zagadek opowieść o rodzinie, historii najnowszej i o Polsce – „kraju, w którym przeszłość to najlepszy kapitał na przyszłość”.”

Urszula Zajączkowska – za „Patyki, badyle”, książkę zupełnie inną niż opowieści o sekretnym życiu roślin

Kategoria Sztuki wizualne:

Alex Baczyński-Jenkins – za choreografie na pograniczu tańca i performansu, skupienie na mikrogestach, wspólnotowości i dotyku

Weronika Gęsicka – “za dociekliwą, konsekwentnie rozwijaną, oryginalną w formie, ale i pełną humoru sztukę, która demaskuje współczesne modele konsumpcji, międzyludzkie relacje oraz mechanizmy pamięci.”

Roman Stańczak – za „Lot”, uniwersalne i krytyczne spojrzenie na rzeczywistość

Kategoria Muzyka poważna:

Krystian Lada – za przywracanie wiary w żywotność formy operowej i odwagę poruszania w inscenizacjach palących spraw dzisiejszego świata

Jakub Józef Orliński“za niepospolitą umiejętność poruszania emocji w interpretacjach muzyki dawnej. Za piękny głos, charyzmę estradową, pracowitość, ambitne kształtowanie repertuaru i pokorę ­wobec muzyki.”

Martyna Pastuszka – za wszechstronność, oryginalność i współczesne prawykonanie opery Vinciego „Gismondo, re di Polonia”

Kategoria Muzyka popularna:

Błażej Król “za dar zamykania osobistych emocji w piosenkach o atrakcyjnej, zwięzłej i melodyjnej formie. Za wyobraźnię, wierność autorskiej wizji i umiejętność przekonania do niej słuchaczy.”

Piernikowski – za „jasną w przekazie opowieść z oblężonego miasta”, czyli płytę „The Best of moje getto”
Hania Rani – za solową, przełomową w jej karierze, liryczną i melancholijną płytę „Esja”

Kategoria Kultura cyfrowa:

Jacek Brzeziński, Artur Ganszyniec (Different Tales) – za niespieszną, refleksyjną, inspirującą grę dla oczytanych: „Wanderlust: Travel Stories”

Dawid Ciślak (Polyslash) “za pokazanie na przykładzie rewolucji francuskiej mechanizmów korumpo­wania i zastraszania sędziów oraz – dzięki błyskotliwemu wykorzystaniu potencjału interaktywnego medium – za zmuszenie odbiorcy do konfrontacji z własnym sumieniem.”

Aleksandra Jarosz – za grę „Fantastic Fetus”, głos m.in. przeciw odbieraniu kobietom prawa do decydowania o swoim ciele.

Nagrodę specjalną przyznawaną co roku dla szczególnej osoby, która miała ogromny wpływ na kulturę w naszym kraju. Nagrodę Kreatora Kultury otrzymała nasza noblistka Olga Tokarczuk!

Udostępnij Facebook instagram

Zostaw komentarz

Kliknij by zamknąć i wrócić do strony głównej