Paweł Pawlikowski wśród wielkich sław w Cannes 2019! Jaką będzie pełnił rolę?

30 kwietnia 2019
Przez: : P.Z.

Organizatorzy tegorocznego festiwalu filmowego w Cannes za pomocą mediów społecznościowych przekazali ważna informację dla polskiej kinematografii, reżyser Paweł Pawlikowski znalazł się w jury konkursu głównego!

To już 72 edycja, festiwalu w Cannes, jednego z najbardziej prestiżowych międzynarodowych konkursów filmowych, który w tym roku odbędzie się między 14, a 25 maja. To światowe święto kina odbywające się na francuskim Lazurowym Wybrzeżu gromadzi największe sławy przemysłu filmowego, a o nagrodę festiwalu Złotą Palmę walczą najlepsze filmy.

Jury konkursu głównego festiwalu tworzą wybitni twórcy kina, a do tego grona w tym roku dołączy polski reżyser Paweł Pawlikowski. Oprócz Polaka w jury znaleźli się również: amerykańska aktorka Elle Fanning, francuska aktorka Maimouna N’Diaye, amerykańska scenarzystka Kelly Reichardt, włoska reżyserka i scenarzystka filmowa Alice Rohrwacher, francuski reżyser, scenarzysta i montażysta filmowy  Robin Campillo, grecki reżyser i scenarzysta, Jorgos Lantimos oraz francuski rysownik, twórca komiksów Enki Bilal, a przewodniczącym składu będzie meksykański reżyser i scenarzysta Alejandro Gonzalez Inarritu.

View this post on Instagram

A post shared by Film Europe SK (@filmeuropesk)

Pawlikowski to jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów, twórca oskarowej „Idy” oraz takich nagradzanych filmów jak „Ostatnie wyjście”,  „Lato miłości” czy „Zimna wojna”.

Zaproszenie Pawła Pawlikowskiego do grona festiwalowego jury wcale nie dziwi.  Reżyser w ubiegłym roku w Cannes podczas premiery „Zimnej Wojny” właśnie otrzymał owację na stojąco, a finalnie zdobył „Złotą Palmę” za najlepszą reżyserię,  zyskując tym samym międzynarodowe uznanie oraz późniejszą nominację do Oskara w kategorii najlepsza reżyseria i najlepszy film nieanglojęzyczny.

W obliczu faktu,  iż żaden polski film w tym roku nie powalczy o Złotą Palmę, tym bardziej cieszymy się że polskich akcentów nie zabraknie i Polak zasiądzie w jury konkursu głównego.

Serdecznie gratulujemy Pawłowi Pawlikowskiemu. To wielki zaszczyt!

Udostępnij Facebook instagram

Zostaw komentarz