Polacy dostają takie SMS-y. Za nic w to nie klikaj!

Słowa kluczowe:
newspolicjaPolskawiadomości
26 maja 2023
Przez: : B.Z

Polacy dostają takie SMS-y! Od kilku dni na telefony Polaków przychodzą dość intrygujące wiadomości tekstowe. Sprawa zrobiła się na tyle głośna, że dotarła do policji. Funkcjonariusze ostrzegają, aby pod żadnym pozorem nie wchodzić w link podany w SMS-ach. Okazuje się bowiem, że to kolejna próba złodziei na wyłudzenie pieniędzy. Tym razem jest ona wyjątkowo perfidna. Szczegóły poniżej.

Polacy dostają takie SMS-y. Za nic w to nie klikaj!

Polacy dostają takie SMS-y! Niestety, oszuści po raz kolejny czyhają na nasze oszczędności i uciekają się do coraz to bardziej przebiegłych metod, aby tylko nas okraść. O najnowszym pomyśle złodziei ostrzegają policjanci. Przykład nowej metody na kradzież pokazała mazowiecka policja. Choć numer z wysyłaniem wiadomości tekstowych do potencjalnych ofiar jest znany nie od dziś, tym razem spróbowano uderzyć w rodziny.

Wiadomości tekstowe, o którym mowa, przychodzą z nieznanego numeru, pod którym oszuści podają się za dziecko ofiary. Próbują w nich wmówić, że telefon syna lub córki uległ zniszczeniu i kontaktują się z rodzicem z innego numeru. Przy okazji w treści wiadomości pojawia się link, który teoretycznie ma przenosić do komunikatora, dzięki jakiemu uda się nawiązać bezproblemowy kontakt z pociechą. Jest to jednak nic innego jak kłamstwo, a kliknięcie w odnośnik z SMS-a może przysporzyć nam naprawdę wielu problemów. Oszuści mogą w ten sposób dostać się do naszego konta bankowego. Podejrzane SMS-y wyglądają na przykład w ten sposób:

Hej Mamo, to mój nowy numer, zapisz go. Rozbił mi się telefon i moja karta sim z numerem nie działa, Napisz do mnie na whatsApp.

Na stronie mazowieckiej policji pokazano też zdjęcie z tym, jak wygląda omawiana wiadomość:

źródło: mazowiecka.policja.gov

ZOBACZ TAKŻE: Powstanie film o Mateuszu Murańskim! Ojciec zmarłego 29-latka wszystko zdradził

“Oszuści po raz kolejny próbują wykorzystać troskę, empatię i chęć pomocy członkom naszej rodziny”

Na stronie mazowieckiej policji pojawił się dający do myślenia wpis. Policja robi wszystko, aby uświadamiać społeczeństwo i minimalizować ryzyko takowych oszustw. Niestety, przy wykorzystaniu troski, empatii i chęci pomocy najbliższym, momentami trudno nie nabrać się na przebiegłe sztuki złodziei. W stronie mazowiecka.policja.gov czytamy:

“Oszuści po raz kolejny próbują wykorzystać troskę, empatię i chęć pomocy członkom naszej rodziny. Jeśli otrzymasz sms o treści” Hej Mamo, to mój nowy numer, zapisz go. Rozbił mi się telefon i moja karta sim z numerem nie działa, Napisz do mnie na whatsApp” to nie klikaj w dołączony do smsa link – to oszustwo. Przestrzegamy przed klikaniem w wiadomości i linki z podejrzanego źródła. Jak widzimy na załączonym zdjęciu oszuści próbują różnych metod, aby przejąc nasze oszczędności, bądźmy czujni!”

źródło: mazowiecka.policja.gov

Udostępnij Facebook instagram

Zostaw komentarz

Kliknij by zamknąć i wrócić do strony głównej