Polacy mogą mieć kłopot! Te banknoty właśnie straciły ważność, co z nimi zrobić?

16 stycznia 2023
Przez: : obcas

Polacy mogą mieć kłopot! Jak się okazuje, pewne banknoty właśnie straciły ważność. Dla niektórych będzie to oznaczać nie lada kłopot. Co z nimi teraz zrobić? Czy jest możliwość wymiany na inne? Ostatni raz można było ich używać 14 stycznia do godziny 23:59. Szczegóły poniżej.

Polacy mogą mieć kłopot! Te banknoty właśnie straciły ważność, co z nimi zrobić?

Bardzo interesujący temat poruszył portal o2.pl. Jak się okazuje, ważność straciły pewne banknoty i monety. Ostatni raz można było z nich korzystać 14 stycznia do godziny 23:59. Co ciekawe, mało kto w Polsce o tym wie. Chodzi o walutę, która do niedawna była używana w Chorwacji – a więc w miejscu, do którego na wakacje każdego roku wybiera się naprawdę wielu Polaków.

Chorwacja z dniem 1 stycznia 2023 roku oficjalnie weszła do strefy euro. Okres przejściowy zaplanowano tam na dwa tygodnie. To właśnie przez ten czas za towary i usługi w Chorwacji można było płacić w kunach. Reszta wydawana była jednak wyłącznie w euro – po stałym kursie 7,53450 kuny za 1 euro. Informacje te podawała strona polskiej ambasady:

Z dniem 1 stycznia 2023 roku walutą obowiązującą w Chorwacji stanie się euro. Po wprowadzeniu euro płatności w kunach będą możliwe wyłącznie w dwutygodniowym okresie przejściowym tj. od 1 stycznia 2023 do 14 stycznia 2023, do godz. 24:00. Przy czym reszta będzie wydawana już wyłączenie w euro, wg stałego kursu 7,53450 kuny za 1 euro.

Już teraz w Chorwacji można płacić jedynie w euro. Czy jednak kuny, które jeszcze zalegają u wielu osób, można wymienić na inną walutę? Portal o2.pl informuje, że jest taka możliwość, ale wszystko może okazać się skomplikowane.

ZOBACZ TAKŻE: Tę zagadkę rozwiązuje tylko 1 proc. ludzi. Widzisz drugie zwierzę na obrazku?

Czy będzie można wymienić kuny w Polsce? Niepewne informacje, może wystąpić problem

Polska ambasada informuje, w jaki sposób i w jakich miejscach będzie przebiegać wymiana kun na euro w Chorawcji:

W okresie 12 miesięcy od wprowadzenia euro jako oficjalnej waluty – tj. do końca 2023 roku – wymiany kun na euro w Chorwacji (wg stałego kursu 7,53450 kuny za 1 euro) będzie można dokonać w banku komercyjnym, przedstawicielstwach chorwackiej Agencji finansowej (FINA) oraz na poczcie (Hrvatska pošta d.d.). Za wymianę nie będzie pobierana prowizja.

Zasady ulegną małym zmianom od 1 stycznia 2024 roku:

Od 1 stycznia 2024 roku wymiany kuny na euro w Chorwacji będzie można dokonać wyłącznie w Narodowym Banku Chorwackim (HNB). Za wymianę nie będzie pobierana prowizja.

A jak będzie to wyglądać w Polsce? Niestety, tutaj nie ma pewności co do tego, czy wymiana kun w ogóle będzie możliwa:

Co do ewentualnej możliwości wymiany kun na euro w Polsce prosimy kontaktować się z bankami lub kantorami w Polsce – nie mamy informacji czy taka operacja będzie w ogóle możliwa.

źródło: o2.pl

Udostępnij Facebook instagram

Zostaw komentarz

Kliknij by zamknąć i wrócić do strony głównej