Przerwa na papierosa będzie musiała zostać odpracowana? Jest taki pomysł

13 lutego 2020
Przez: : obcas

Przerwa na papierosa będzie musiała zostać odpracowana? Jak się okazuje, na świecie takowy trend powoli zaczyna zdobywać popularność i niewykluczone, że niebawem wkroczy także do Polski. Temat już niegdyś przewijał się mediach, teraz zaś znów powraca. Niepalący skarżą się, jakoby pracowali więcej od palących. Firmy mają tracić przez częste przerwy na palenie, a sami palacze – być mniej efektywni. Wszystko ma się jednak zmienić.

Przerwa na papierosa będzie musiała zostać odpracowana? Jest taki pomysł

Przerwa na papierosa to nieodzowny element pracy ludzi palących. Każdy, kto ma do czynienia z palaczami, wie jak często potrafią wychodzić w trakcie zajęć, aby zaspokoić nałóg. Problem widać dopiero wtedy, gdy zsumuje się czas każdego kolejnego wyjścia. Często narzekają na to pracodawcy, a także osoby niepalące – uważające, jakoby nie były równo traktowane i musiały pracować więcej. Walkę z procederem palenia w pracy, podjęły już niektóre kraje na świecie, w tym w Europie. Prym w tych kwestiach wiedzie Hiszpania, gdzie sąd orzekł, że firma ma prawo przetrzymać pracownika dłużej na jego stanowisku, jeśli ten korzysta z przerw na papierosa. Teraz pojawiają się plotki, że podobnie może być także w Polsce.

ZOBACZ TAKŻE: DRAMAT W BUKOWNIE TATRZAŃSKIEJ – SĄ WSTĘPNE ZARZUTY DLA WŁAŚCICIELA SAMOWOLI BUDOWLANEJ. TRAGEDII MOŻNA BYŁO UNIKNĄĆ. TERAZ ODPOWIEDNIE ORGANY BIORĄ SIĘ ZA KONTROLĘ TEGO TYPU MIEJSC

Czy w Polsce przerwa na palenie będzie oznaczać dłuższy czas spędzony w pracy?

Palacze mogą czuć się zaniepokojeni – i to nie tylko ze względu na to, że być może będą musieli dłużej pracować. Okazuje się bowiem, że papierosy mają sukcesywnie drożeć, aby zniechęcić ludzi do ich kupowania. Wracając jednak do meritum, warto pochylić się nad tym, jak sprawa palenia w pracy będzie wyglądać w Polsce.

Projekt zakładający, że palacze powinni odpracować wszystkie przerwy na papierosa, miał pojawić się w naszym kraju już przed dwoma laty. Dzięki niemu, małej zmianie miały ulec zapisy Kodeksu Pracy – a pojawił miały się tam następujące punkty:

  • pracownik wyjścia na papierosy w pracy musi odpracować
  • palący pracownik wydłuża swój czas pracy adekwatnie do czasu spędzonego na paleniu

 

Na szczęście dla palących, jak na razie powyższe reguły nie weszły w życie. Niewykluczone jednak, że tak się wkrótce stanie. Gazeta Wrocławska, przytaczając wyleczenia serwisu money.pl, podaje, jakby palący przez przerwy na papierosa, w ciągu roku mieli przepracować aż o 22 dni mniej w porównaniu z niepalącymi. Dodatkowo przez częste przerwy, jakie urządzają sobie palacze, polskie firmy mogą tracić dziennie nawet do 30 milionów złotych. Te statystki dają do myślenia.

źródło zdjęcia: whyy.org

Udostępnij Facebook instagram

Zostaw komentarz

Kliknij by zamknąć i wrócić do strony głównej